Як декларувати доходи ФОП на Wise бізнес аккаунт

Авторки: юрист Вікторія Максимець та бухгалтер Сивак Марта, bip.net.ua – бухгалтерія і юридичні послуги для IT

Обмеження НБУ, курсові різниці та інші чинники призвели до того, що багато підприємців почали шукати оптимальні варіанти отримання доходу у валюті без втрат. Одним з рішень, до якого прийшли як підприємці так і юристи та бухгалтери – це отримання доходів на business account Wise.

Відразу зауважимо, що думки викладені в цій статті є виключно думкою незалежних спеціалістів і не є податковою консультацією.

Жодних рекомендацій податкових органів, судових рішень та кейсів з питань як декларувати доходи ФОП на business account Wise станом на 15.09.2022 року – немає. Користуючись положеннями, викладеними у цій статті ви приймаєте всі ризики та можливі наслідки. 

Насправді, безліч статей вже було на тему законності чи незаконності отримання коштів на business account Wise для ФОП 3 групи. Ми схильні, що такий варіант можливий для підприємців, але з дотриманням певних моментів. 

Чому ж варіант можна вважати дозволеним? Наші аргументи: 

  1. стаття 4 ЗУ “Про валюту і валютні операції” вказує, що “Резиденти з урахуванням обмежень, визначених цим Законом та іншими законами України, мають право відкривати рахунки в іноземних фінансових установах та здійснювати через такі рахунки валютні операції.”
  2. Індивідуальна податкова консультації від 21.01.2022 №100/ІПК/99-00-04-03-03-06 також вказує нам на те, що чинним законодавством не заборонено фізичним особам відкривати рахунки у фінансових установах інших країн. Водночас кошти за операціями суб’єктів господарювання – резидентів, зокрема, з експорту товарів (послуг), підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України. АЛЕ, як аргумент на положення щодо зарахування коштів на рахунки у банках України ми можемо привести постанову НБУ № 18 від 24.02.2022р., яка визначає винятки, щодо яких не встановлюються граничні строки розрахунків, а точніше: До таких винятків належить, в тому числі роботи та послуги (крім транспортних і страхових), права інтелектуальної власності та (або) інші немайнові права, що експортуються.(Відповідно до ЗУ “Про зовнішньоекономічну діяльність” Товар – будь-яка продукція, послуги, роботи, права інтелектуальної власності та інші немайнові права, призначені для продажу (оплатної передачі);)

Тобто,  ФОП може відкрити рахунок у business account Wise. ФОП може отримувати дохід на такий акаунт і не заводити кошти у валюті в Україну. ФОП може декларувати отриманий дохід на закордонний рахунок. Цей варіант можливий, якщо ФОП приймає всі можливі ризики (ніхто не виключає те, що при перевірці ці питання можуть бути спірними і доведеться доводити свою точку зору інспекторові, посилаючись на норми законодавства описані вище). 

Уявимо ситуацію та розберемо, як же декларувати доходи підприємця:

ФОП 3 групи єдиного податку за ставкою 5 % 01.09.2022 отримав 3000 дол  на свій business account Wise (та не виводив кошти в Україну) та 10 000 грн  отримував від свого українського контрагента на свій рахунок ФОП в Україні. 

Всі отримані доходи протягом кварталу (і на business account Wise і від укр.замовника) ФОП задекларував у квартальній декларації платника ЄП 3 групи. 3000 дол з business account Wise задекларовані по курсу НБУ на 01.09.2022 – 36,5686, коли кошти зайшли на рахунок Wise та не перераховувались на рахунок ФОП в Україні, а вийшли з Wise одразу на особистий валютний рахунок фізичної особи.

ФОП сплатив ЄП в сумі 5 985,29 грн до бюджету у відповідні терміни та прослідкував за прийняттям Податкової декларацiї платника єдиного податку _ фiзичної особи – пiдприємця (3 група – квартальна) за формою F0103307.

Тут наче все прозоро – податки сплачені, доходи задекларовані, але…

Коли прийде податкова перевірка – перше, що доведеться доводити ФОПу, що 3000 дол з Wise були саме доходом від підприємницької діяльності, а не доходом фіз.особи (дохід фіз.особи оподатковується 19,5% ПДФО + ВЗ). Тому, щоб простіше було відстояти свою думку під час перевірки ми радимо відкривати саме business account  та зберігати виписки по електронних рахунках та наполягати перед замовником вказувати прозоре і чітке призначення платежу, що заходить на business account Wise. Із призначення має бути зрозуміло за які товари/роботи/послуги зайшли кошти та згідно якого контракту ЗЕД. Таким чином, під час перевірки Ви надаєте повну виписку з business account Wise (краще зберігайте їх хоча б раз на місяць, оскільки автор не впевнений як довго платформа Wise зберігає дані про рух коштів), з прозорими даними (кошти надійшли від замовника – кошти списано на рахунок фіз.особи, чітке призначення платежу)  тим самим підтверджуюючи Ваше право декларувати доходи з Wise як дохід підприємця.

Ще одна небезпека, що підстерігає ФОПа на цьому шляху – обмін віртуальним активом, спрощенцям така діяльність заборонена. В Україні Wise  немає статусу банку, проте може бути визнаним електронним гаманцем – внаслідок чого податкова позбавить статусу спрощенця заднім числом. Єдине чим тут можна зарадити підприємцю – вивести кошти з акаунту в день надходження. 

В даному кейсі кошти з business account Wise заходять на валютний рахунок фіз.особи в Україні не просто так, оскільки ми маємо таку відповідь від податкової. Де позиція податкової дуже чітка: “ якщо кошти, отримані від нерезидента на рахунок, відкритий у іноземному банку, не зараховані на рахунок для здійснення підприємницької діяльності у банку в Україні, то такі кошти не включаються до доходу фізичної особи – підприємця платника єдиного податку, але оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків фiзичних осіб”. Тобто навіть те, що кошти відправлені з Wise в Україну на Ваш рахунок фіз.особи не страхує Вас повністю від суперечок з податковою, а лише допомагає у відстоюванні своєї позиції.

Отож, ризики є, і вони доволі високі. Чи йти на них чи ні – обирати Вам!

Нагадуємо також про відео Любомира щодо використання Wise для ФОП