Навіщо і кому потрібен ПРРО: огляд сервісів для ФОП

Уже з 1-го жовтня на ФОП чекають штрафи за невикористання РРО/ПРРО.

Від відповідальності звільняються лише ті суб’єкти, які продають товари/надають послуги на тимчасово окупованих територіях, зоні активних бойових дій.

Штраф накладатимуть на кожну транзакцію без фіскалізації. Сума залежить від суми чека і кількості виявлених порушень.

За незастосування РРО/ПРРО до 31 липня 2025 року (але не пізніше дати закінчення воєнного стану) встановлено штрафи у розмірі:

  • 25% вартості з нефіскалізованої суми за перше порушення;
  • 50% вартості з нефіскалізованої суми за друге порушення.

Важливо, що ФОП, які використовують для розрахунків виключно безготівкову оплату та отримують кошти за реалізовані товари/послуги за реквізитами розрахункового рахунку через номер IBAN можуть НЕ застосовувати РРО/ПРРО.

Яка різниця між РРО та ПРРО?

  1. ПРРО працює у вигляді комп’ютерної програми або мобільного додатка, що встановлюються на будь-який зручний девайс. Тоді як РРО — це окремий пристрій (спеціалізований касовий апарат).
  2. Апаратний РРО негайно після проведення операції фіскалізує та друкує чеки, які зберігаються на захищеній пам’яті. Програмний РРО при фіскалізації чека зв’язується через інтернет із сервером Державної податкової служби України, тобто чеки зберігаються на сервері ДПС.
  3. Вартість апаратних РРО може сягати 10 тисяч гривень, тоді як ПРРО коштують від 1-1,5 тисяч гривень на рік. Також є безкоштовне ПРРО від ДПС. Безкоштовні та комерційні ПРРО функціонують через один фіскальний сервер.

Навчитись працювати з найпростішим ПРРО зовсім нескладно, проте його цілком достатньо, щоб убезпечити себе від штрафів.

Зазвичай відсутність достатньої інформації та складність вибору і створюють основний дискомфорт впровадження змін.

Для тих кому цікаво, що пропонує сьогодні ринок, зробили підбірку з коротким оглядом усіх актуальних сервісів.

Користуйтесь самі, діліться з друзями та підписуйтесь на наш телеграм канал Податки фіз осіб та ФОП, щоб не пропускати найактуальніші новини.

ПРРО безкоштовно.

Безкоштовний програмний РРО від податкової. Надає функціонал створення чеків та їх реєстрації у ДПС, сканер штрих-кодів, використання різних форм розрахунку та їх комбінування, ведення номенклатури товарів тощо.

Які є комерційні ПРРО?

Checkbox це каса у браузері на комп’ютері або у мобільному додатку на смартфоні. Приймає оплати картками через смартфон, відправляє чеки на e-mail, sms. Всі налаштування проводяться безкоштовно. Нещодавно сервіс запровадив інтеграцію з Новою Поштою. Для надання паперових чеків необхідно докупляти окремий чекодрук.

Ціна: 178,8 грн/місяць за 1 касу. Безкоштовний період — 1 місяць. Акція для ФОП, які зареєструються до 30.09.23 – безкоштовні каси до кінця 2023 року.

Check by mono – спільний проект від Checkbox та monobank. Каса у смартфоні – видача чеків, керування продажами, облік товарів. Дозволяє надсилати чеки на імейл або в месенджер та використовувати телефон як термінал для приймання оплат і карткою, і готівкою (за NFC, QR-кодом чи посиланням через Android-застосунок).

Ціна: 180 грн/місяць. Додатково оренда одного терміналу – 819 грн/міс.

Вчасно.Каса – програма відправляє електронні чеки у месенджери, приймає оплату карткою або готівкою, можна приймати оплати за допомогою QR-коду та використовувати камеру гаджета як сканер штрихкодів. Може працювати без інтернету.

Ціна: 180 грн/міс 1 каса. 1950 грн/рік 1 каса. Безкоштовний тестовий період – 14 днів. Акція для ФОП, які зареєструються до 30.09.23 – 1 рік безкоштовно для першої каси.

Торгсофт – комплексне рішення для автоматизації торгівлі. Функціонал дозволяє проводити продажі та повернення фіскальних товарів, отримання післяоплат та роботу точок без торгового обладнання, бачити розширену аналітику продажів, контролювати діяльність касирів та продавців. 

Вартість модуля ПРРО – 3990 грн., немає щомісячних або щорічних платежів. Налаштування одноразове.

Смарт каса – комплексе рішення, яке поєднує функції POS-терміналу, касового апарату, сканеру штрих-кодів, принтеру чеків та системи обліку продажів. ПРРО у подарунок. Вигідні умови еквайрингу, так як немає потреби орендувати окремий термінал в банку. Варто лише враховувати, що обмежена кількість банків співпрацює із смарт-каса.

Ціна: 19900 грн + 190 грн/міс за 1 касу. Безкоштовний тестовий період – 14 днів.

Постер – спеціалізується у сфері HoReCa (для кафе та ресторанів). Це єдиний сервіс, який закриває всі питання: онлайн-каса, склад, фінанси, аналітика та CRM.

Вартість ПРРО для 1 каси — 144 грн/міс. Працює разом з системою обліку Poster. Перші 14 днів безкоштовно, далі від 864 грн/міс.

Cashalot – програма передбачає реєстрацію чеків, сканування штрих-кодів вбудованою камерою, вибір форми оплати, складський облік, автоматичний перехід у офлайн-режим.

Ціна: 1-2 каси — 980 грн\рік. 3-9 кас — 665 грн/рік. від 10 кас — 440 грн/рік. Вартість вказана за ліцензію для однієї каси.

«Е-ЧЕК» – поєднує касу, POS-термінал, сканер штрих-коду та відправляє електроні чеки в месенджери. Можна працювати з будь-якого пристрою: смартфон, планшет, ноутбук, POS-термінал.

Ціна: 125 грн/міс без обмеження кількості кас. 1199 грн/рік без обмеження кількості кас. Перші 30 днів користування повним функціоналом – безкоштовні. Акційна пропозиція до 30.09.2023 – 1 рік безкоштовно.

WayForPay – поєднання платіжної системи з ПРРО. Автоматична фіскалізація чеків, які пройшли через платіжний сервіс.

Ніяких додаткових платежів за ПРРО. Сплачується тільки комісія магазину за прийом платежів. Буде зручний не для всіх сфер бізнесу.

Fondyсервіс, що обробляє платежі з карт та електронних гаманців. Серед його рішень є програмний РРО, що забезпечує автоматичну онлайн-фіскалізацію в ДПС. Він безкоштовний для тих бізнесів, які підключилися до платіжної системи Fondy.

Каса – сервіс від Приватбанку. ПРРО, POS-термінал, касовий апарат, сканер штрих-кодів та принтер чеків. Усе в одному Android-терміналі. Підтримує операції з готівкою та платіжними картками.

Вартість користування сервісом закладено в тарифі з еквайрингу від банку.

«СОТА Каса» – це хмарний ПРРО. Щоб працювати з ним, потрібен КЕП (електронний підпис) та інтернет. Реєстратор можна підключити до POS-терміналів та іншого обладнання (сканер штрих-кодів, ваги). Дає можливість працювати з будь-якого пристрою: смартфона, ноутбука, комп’ютера чи планшета. У вартість входить видача 1000 чеків на місяць, автоматичне формування звітів, відправка е-чеків на e-mail. Працює з будь-якими видами оплат.

Ціна: 980 грн/рік.

Dilovod – ПРРО, облік та звітність в одній програмі. Дозволяє надсилати фіскальні чеки покупцю на e-mail або смс. Сумісний із сканером штрих-кодів та принтером чеків, цінників та етикеток. Підтримує тестовий режим відправки чеків без фіскалізації.

Працює за моделлю підписки. Ціни на пакети стартують від 450 грн/міс, за реєстратор доплачувати не потрібно.

Якщо у цьому переліку якийсь із сервісів незгаданий пишіть про це в коментарях і будемо разом його розширювати.

Також діліться власним досвідом користування, перевагами та недоліками тих програм, з якими працюєте ви, адже це допоможе іншим зробити правильний вибір.

Вадим Парньовий,
фінансовий планер iPlan.ua та автор блогу про особисті фінанси та інвестиції.