Недержавні пенсійні фонди – ПЕРЕДМОВА

Можете собі уявити, що на Блокчейн конференції в Києві двоє давніх знайомих зустрілися та поговорили про те, як вони відкладають у недержавні пенсійні фонди в Україні!?

Це сталося. Мій колишній колега по одному стартапу Олег розповів, як відкладає в недержавний пенсійний фонд Покрова, який було створено для священників греко-католицької церкви в Україні. Він є прихожанином, і я думаю саме це йому допомогло розтопити лід недовіри. Для мене ж це стало знаком, що пора створити на Сімейному Бюджеті окрему сторінку про недержавні пенсійні фонди та більше розповідати про цей, поки непопулярний, інструмент заощаджень.

Я почав відкладати в недержавний пенсійний фонд у 2014, коли мені виповнилося 32 роки. Еге ж, 2014 рік не найкращий момент укласти пенсійний контракт на 25 років до віку 57р., адже тоді неясно було, чи навіть наша держава існуватиме, не говорячи про маленький недержавний пенсійний фонд.

Проте мудрець сказав “дорога в тисячу миль починається з першого кроку”. Тоді я почав 300 грн на місяць. Поступово збільшуючи суму у 2019 я довів її до 2240 на місяць. Хоча мій Лаурус обганяв гривневу інфляцію, у 2019 я все таки вирішив його змінити на більший фонд з нижчими комісіями.

Це відео допоможе вам зрозуміти, чому я жодним чином не сподіваюсь на державу. І вже роблю кроки задля забезпеченої старості родини. А мої ЄСВ внески з ФОП сприймаю як благодійні внески поточним бабусям і дідусям в Україні.

Недержавні пенсійні фонди – НАДІЙНІСТЬ

Якщо з попередньою тезою про необхідність відкладати на приватну пенсію ви ймовірно згодні, то вибір недержавного пенсійного фонду як інструменту накопичень для вас екзотика.

Виникає правильне побоювання – недержавні пенсійні фонди, а наскільки це надійно?

Гарні новини – ще жодний недержавний пенсійний фонд в Україні не збанкрутував. Це не означає, що варто брати перший-ліпший! Також є хороший Закон від 2003 року і створена за ним стабільна система контролю.

З 2004 року ви бачили 2 майдани, світову фінансову кризу, війну, сотні банків-банкрутів, тисячі обдурених вкладників і жодного скандалу з недержавним пенсійним фондом. Хіба не так?

Сам недержавний пенсійний фонд не може розпоряджатись активами учасників, для цього він зобов’язаний найняти професіоналів, які мають відповідні ліцензії від держави:
📑 Адміністратор фонду – займається обробкою персональної інформації вкладників та учасників, підписує з ними пенсійні контракти,веде бухгалтерію і аудит.
💰 Компанія з управління активами (КУА) – професійний інвестор, який займається інвестуванням активів фонду у фінансові інструменти, перелік яких також передбачений законодавством.
🏦 Банк-зберігач – банк, у якому зберігаються активи фонду.

Недержавні пенсійні фонди – МІФИ

Ок, вони надійні, але у 2019 році вийшло дослідження USAID: “Среднегодовой реальный доход участников негосударственных пенсионных фондов в Украине составляет минус 8%”.

Який сенс туди відкладати, якщо вони навіть не покривають інфляцію?

Дослідження USAID поміряло всі фонди, відняло інфляцію, а ЗМІ придумали такий маніпулятивний заголовок. Методологія дослідження по дохідності була майже така – ми підемо в лікарню, поміряємо там середню температуру у всіх відділеннях, включаючи реанімацію і пологове, і виведемо середню температуру.

На цій сторінці для вас зібрано недержавні пенсійні фонди, які показали за останні 5 років, що вміють успішно інвестувати кошти. Глобально, задача недержавного пенсійного фонду і є зберегти ваші кошти від інфляції на довгому проміжку часу, а не заробити вам супер дохідності.

недержавні пенсійні фонди

Недержавні пенсійні фонди – ПОДАТКИ

У цьому питанні Україна відверто програє західним країнам, де уряди через податкові стимули допомагають громадянам відкладати самостійно.

Тільки якщо у вас біла заробітна плата (не ФОП), то 18% від щорічних внесків в недержавні пенсійні фонди ви зможете повернути по результатам щорічного декларування. Максимальна річна сума внесків, для якої застосовується податкова знижка у 2019р. – 32 280 грн. При сплаті пенсійних внесків за члена сім’ї – 50% суми.

Ваша приватна пенсія потім оподатковується на 60% суми виплати.
Податок становить 18%+1.5%. Після 70 років, виплати не оподатковуються!

Приклад:

  • Ваша приватна пенсія 25 000 грн.
  • база оподаткування =  60% х 25 000 = 15 000 грн.
  • 15 000 * (18%+1.5%) = 2 925 грн
  • сума виплати вам: 25 000 – 2 925 = 22 075 грн.

Недержавні пенсійні фонди мають безсумнівну перевагу над депозитами, адже на депозиті ви одразу втрачаєте 18%+1.5% податків на відсотки, а в недержавному пенсійному фонді інвестиційні прибутки багато років реінвестуються без податків.

Недержавні пенсійні фонди – НЕДОЛІКИ

Сімейний Бюджет існує не для того, щоб рекламувати читачам якийсь певний інструмент, чи обрану компанію. Ми даємо вам інформацію і допомагаємо приймати розумні фінансові рішення. Тому звичайно ж недержавні пенсійні фонди в Україні мають суттєві недоліки.

Перший – це велликі, порівняно із західними аналогами, комісії. Навіть топові фонди у 2019 щорічно беруть 2-4% від активів, що й говорити про менші. Можливо, це зміниться, якщо активи фондів зростатимуть.

Друге – недостатня диверсифікація. Основні вкладення фондів в депозити та державні облігації, до 10% ймовірно в корпоративних облігаціях чи акціях. З 2021 року зміни зі сторони регулятора дозволили НПФ додати до своїх портфелей акції іноземних емітентів, які допущені Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) до обігу на території України, але наразі попит на обмежений перелік акцій не є значимим.
Фактично НПФ нікуди більше вкладати в умовах нерозвиненості фондового ринку акцій та відсутності цивілізованих інвестиційних фондів нерухомості.

Трете – валюта! Більша частина інвестицій гривнева, а єдиний поки ліквідний інструмент диверсифікації в дол. – державні облігації України.  Мало який свідомий інвестор в Україні буде вкладати свої кошти на 15-25 років в гривні, а не в твердій валюті.

Втім у 2019 фондам дозволили купувати в портфель й іноземні активи (наприклад, акції Apple, казначейські векселі США). Коли це запрацює, то можна кардинально змінити інвестиційні портфелі українських фондів та їх підхід до диверсифікації.  Зазначу також, що на проміжку 20 років гривневі інвестиції в Україні не так сильно програють доларовим, як може здаватися через різкі падіння гривні. Дивіться дослідження Сергія Мікулова “Доходные игры или гривна 20 лет спустя”

Зважаючи на недоліки, недержавні пенсійні фонди можна поки розглядати як адекватний інструмент для забезпечення гривневої частини вашої пенсії.

Недержавні пенсійні фонди – А ЛЮДИ ШО?

Дослідження USAID у 2018 “Громадська думка та ставлення до пенсії в Україні” показало не тільки плачевний стан системи недержавного пенсійного забезпечення, а й чесність більшості громадян. Приблизно 50% респондентів зазначили, що нічого не роблять для забезпечення гідного рівня життя після виходу на пенсію. Джерело

КОМЕНТАРІ ЕКСПЕРТІВ

“Накопичення на пенсійному рахунку – це ваші інвестиції у активне та щасливе життя на пенсії” – голова ради НПФ “Взаємодопомога”, Ольга Бондаренко

“Ми розвиваємо «Династію» як сучасний європейський пенсійний фонд. Попри наднадійну консервативну стратегію інвестування ми забезпечуємо одну з кращих дохідностей на українському ринку пенсійних фондів. Проте ми не зупиняємося лише на фінансових показниках. Ми активно діджиталізуємо свої послуги, маємо онлайн-кабінет 24/7, співпрацюємо з Приват24, Портмоне та Монобанк, щоб клієнтам було зручно користуватись пенсійними рахунками”, – відзначив керуючий локальними активами ICU в Україні, Голова Ради фонду – Григорій Овчаренко.

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

Ми зібрали відкриті недержавні пенсійні фонди з хорошою репутацією і порівняли, щоб зекономити ваш час. Якщо у вас є доповнення по даним таблиці, напишіть нам про це, будь ласка.

Дохідність НПФ за даними ICU

 

АВТОМАТИЗАЦІЯ

Для вас це неочевидно, але я впевнений, що величезною перевагою недержавних пенсійних фондів є можливість автоматично робити пенсійні внески. З досліджень поведінкової економіки випливає, що ця одна річ (автоматичний внесок) суттєво підвищує ваші шанси дійти за 15-25 років, куди ви планували.

Ось приклад, як налаштувати пенсійні внески в Приват24, там зараз доступні кілька фондів.

КАЛЬКУЛЯТОРИ ПЕНСІЇ

На Сімейному Бюджеті ви знайдете калькулятор пенсії з доларовими параметрами, який враховує й доларову інфляцію.

Якщо поставити ціль отримувати 20 000 грн. пенсії з 60 до 80 років за вирахуванням інфляції 5% (чиста дохідність 3%), то стратегій заощадження виглядатимуть наступним чином:

початок у 20 років – 1900 грн./міс.
початок у 30 років – 3000 грн./міс.
початок у 40 років – 5200 грн./міс.
початок у 50 років – 12100 грн./міс.

З калькуляторів на сайтах мені найбільше сподобався варіант від Ліга Пенсія. Тільки прошу вас, давайте вірити, що все буде добре, НБУ досягне цілі по інфляції, і відповідно закладайте, будь ласочка, дохідність не більше 10% 😉

Ось як виглядає здорова пенсійна програма 30річної людини:

ПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ

Які переваги у недержавного пенсійного фонда у порівнянні із накопичувальною страховкою?

Це комплексне питання, яке потребує окремої статті.

Лайфова страхова (Метлайф, Уніка…) пропонує вам гібридний продукт, де окрім накопичення є страхування, і відповідно ви щось сплачуємо за нього. Скільки саме коштує саме страховка в тарифі розібратися не просто. Однак ви маєте страховий захист для родини, щонайменше на життя. Також часто беруть опції непрацездатність, інвалідність, нещасні випадки.

Страхова гарантує дохід на рівні 4% річних в грн і забирає 15% від інвестиційного прибутку. Підписавши контракт на 15-25 років, ми зобов’язані платити, інакше умови погіршаться. Ви не можете змінити страхову, якщо вона вас не влаштовує своїми інвестиційними результатами.

Недержавні пенсійні фонди більш гнучкі, адже суми і періодичність внесків ви визначаєте самостійно. Втім з точки зору поведінкової економіки, можливо, “єжови рукавіці” страхової і краще, адже дуже важлива регулярність внесків. Ви можете припинити відкладати в фонд чи змінити, якщо незадоволені поточним. Свої комісії фонд бере з активів, а не з прибутку. І не гарантує мінімального інвестиційного доходу.

Як бачите порівняти і однозначно сказати, що краще не так просто. Податкові пільги на внески до речі однакові.

Недержавні пенсійні фонди – ЯК ОБРАТИ?

НПФ – це інструмент накопичення, ти вносиш потроху (краще автоматично) і довго. У кого вже капітал, він думає про різні інвестиції (нерухомість, бізнес, акції… ) розглядає портфелі і ризики.

Для моєї родини відкладати 10-15% пенсії в надійний гривнений кошик поки нормально.

На мою суб’єктивну думку, фактори які мають бути найбільш пріоритетними для вас.

  1. Репутація власника фонду.
  2. Комісії.
  3. Дохідність за останні 5-10 років.
  4. Хто адміністратор, зберігач, управляючий активами.
  5. Наявність доступної вам звітності в електронному форматі.

Також на це питання відповідаємо у інтерв’ю з Ганною Новосад: