В останні кілька років податкова система Естонії у міжнародному індексі податкової конкурентоспроможності оцінюється як одна з кращих у світі.
Неодноразово Естонія посідала місця в першій десятці «Індексу економічної свободи», що складається спільно Heritage Foundation і The Wall Street Journal. Цей індекс, крім податкового навантаження, оцінює зокрема такі показники, як ступінь захисту прав власності, доступність коштів, свободу торгівлі, розвиток банківської сфери, гнучкість ринку праці тощо.
По суті, Естонія є низькоподатковою юрисдикцією. Проте завдяки наявності сучасного законодавства в галузі боротьби з відмиванням грошей, ця держава жодного разу не включалася, на відміну від того ж Кіпру, до «чорних списків» міжнародних організацій. І при цьому в країні не діє валютний контроль, а резиденти (як фізичні, так і юридичні особи) можуть тримати свої кошти на рахунках в іноземних банках без обмежень.
Які ж переваги пропонує податкова система Естонії?
1. Естонська компанія не сплачує податок з прибутку до моменту виплати дивідендів. Фактично, якщо компанія не розподіляє прибуток у вигляді дивідендів, то прибутковий податок для такої компанії дорівнює 0%.
В Естонії немає податку на прибуток компаній у загальноприйнятому для Європи вигляді, тобто як певного відсотку з різниці між доходами та витратами. Прибуток естонських компаній оподатковується лише при його розподілі на користь засновників чи використанні для невиробничих цілей (наприклад, на оплату банкету чи виплату мат.допомоги). Якщо ж прибуток реінвестується у діяльність, то ніякі податки не сплачуються.
Загальна ставка податку на розподілений прибуток (дивіденди) (20/80), тобто ефективна ставка 25%. З естонської точки зору цей податок розглядається як корпоративний прибутковий податок, а не як податок у джерела виплати, тому на податкову ставку не впливають угоди про уникнення подвійного оподаткування.
Починаючи з 01.01.2019р. поетапно застосовується ставка 14/86 ( для дивідендів, що регулярно виплачуються. Це означає, що можна сплатити 16.28% податку, якщо компанія постійно розподіляє дивіденди, не відкладаючи сплату податків надовго. При цьому знижена ставка може бути застосована до виплат, що не перевищують середнього розміру виплачених за попередні три роки дивідендів, до яких була застосована стандартна ставка 20/80.
Податок у джерела (податок на репатріацію) на вихідні дивіденди в Естонії відсутній у разі, якщо при виплаті дивідендів було застосовано стандартну ставку податку (20/80) або якщо дивіденди виплачуються юридичній особі (навіть із застосуванням зниженої ставки корпоративного податку).
Як наслідок, при виплаті дивідендів фізичній особі із застосуванням ставки 20/80 податок на репатріацію становить 0%, при ставці 14/86 — 7% або ж за іншою ставкою, передбаченою Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування.
Зокрема, щодо резидентів України передбачено ставку 5 %.
2. Фіксована ставка прибуткового податку з доходу фізичних осіб дорівнює 20%. При цьому дивіденди, отримані від естонської компанії, не обкладаються прибутковим податком щодо фізичної особи як для резидентів, так і нерезидентів.
3. Земельний податок вираховується з розрахунку вартості землі. Земельний податок не враховує вартість нерухомості чи капіталу.
4. Естонія має 58 чинних договорів про уникнення подвійного оподаткування.
5. З 2014 року в Естонії існує програма е-резидентства, яка дозволяє іноземцям повною мірою використовувати послуги естонської електронної держави, у тому числі реєструвати компанії через інтернет і дистанційно керувати своїми бізнес-проектами з будь-якої точки світу. В результаті на сьогоднішній день. , е-резидентами створено вже понад 25 000 естонських підприємств.
Але є ложка дьогтю в діжці меду. В червні 2023 року естонський парламент схвалив два закони щодо поправок про підвищення податків, які були включені до Коаліційної угоди на 2023–2027 роки.
З 1 січня 2025 року збільшуються ставки прибуткового податку з фізичних та податку на розподілений прибуток юридичних осіб на 2 процентні пункти з 20% до 22%. Також з 1 січня 2024 року збільшується стандартна ставка ПДВ з 20% до 22%. Підвищення податків пов’язано в тому числі і зі збільшенням видатків на оборону.
Матеріал підготовлено Іриною, авторкою телеграм каналу КІК: секретні матеріали