Усвідомити власну цінність

Biker girl in a leather jacket on a motorcycle looking at the sunset.

Саме тепер, коли ми відчуваємо себе безпорадно частіше, ніж у звічному житті, і навіть чоловіки не завжди можуть розрадити себе чи інших, хочемо підтримати наших чудових українських жінок. Звісно, так, як ми вміємо найкраще – економічною аналітикою і фінансовими порадами.

“Власна цінність”

Компанія UBS Wealth Management USA нещодавно опублікувала офіційний звіт під назвою «Власна цінність», в якому йдеться про те, що:

  • 56% заміжніх жінок повністю делегують інвестиції та фінансові рішення своїм чоловікам,
  • 85% з них вважають, що їхні чоловіки краще знаються на фінансових питаннях і інвестиційних темах.
  • переважна більшість жінок (80%) цілком задоволені таким розподілом фінансових обов’язків і це незважаючи на цифри, згідно з якими 8 із 10 жінок залишаться самотніми через розлучення чи вдівство.
  • більше половини розлучених жінок і вдів після втрати годувальника мають фінансові сюрпризи: прострочені заповіти та борги. У свою чергу, попереднє дослідження UBS показує, що 85% подружніх пар потребуватимуть прижиттєвого догляду в похилому віці, при цьому більшість жінок переживуть своїх чоловіків. Це може призвести до найсильнішого страху жінок стати тягарем для своїх дітей.

Якщо почитати цей звіт, то можна дійсно злякатися і почати переживати за долю жінок у світі! Але чи так це насправді?

Я – фінансовий консультант, який працює з жіночими інвестиціями і допомагає жінкам здобути фінансову незалежність, спробувала розібратися, звідки з’являється така статистика, і чи справді сучасні жінки такі залежні від грошей чоловіка?

Реальна ситуація щодо жіночих фінансів

Насправді, дані щодо фінансової незалежності жінок у світі не такі песимістичні. Стереотип про те, що торгувати на фондовому ринку – привілей чоловіків, уже давно перейшов до категорії міфів. По всьому світу жінки все активніше залучаються до процесу інвестування. І на сьогодні вже 40% світового багатства належить жінкам, вважають експерти Credit Suisse. А за даними журналу Forbes, 1000 жінок у списку 2020 року управляють активами клієнтів на суму близько $920 млрд. При цьому жінки витрачають менші суми, рідше йдуть на ризик і частіше виходять у плюс. Згідно з дослідженням Warwick Business School, прибутковість жіночих інвестицій на 1,94% перевищує річну прибутковість індексу FTSE 100 – висококапіталізованих компаній на британській біржі. До речі, у чоловіків цей показник вищий лише на 0,14%.

Отже, стверджувати, що жінки й досі цілком залежні в фінансовому плані від чоловіків, не можна.

Проте, відсоток жінок, які після смерті чоловіка повністю втрачають засоби до існування і скочуються разом з дітьми у прірву бідності, залишається досить високим.

Згідно американського дослідження UBS:

  • більше половини заміжніх жінок довіряють рішення про інвестиції та довгострокове фінансове планування своїм чоловікам. При цьому  8 із 10 такий жінок цілком задоволені таким станом речей, хоча довгострокові рішення, які приймають їхні чоловіки, зазвичай мають дуже серйозний вплив на добробут сім’ї.
  • саме жінки-міленіали, згідно звіту, найбільше схильні довіряти рішення про інвестиції та фінансове планування своїм чоловікам: серед них на 61% більша ймовірність залишити важливі фінансові рішення своєму чоловікові, що є вищим показником, ніж для будь-якого попереднього покоління.
  • 59% вдів та розлучених жінок шкодують, що не брали участь у довгостроковому фінансовому плануванні у шлюбі, і майже всі (97%) стверджують, що зараз вони заохочуватимуть інших жінок до фінансової  самоосвіти, а 98% радять їм займати проактивну позицію в особистих фінансах. Згідно зі статистикою, жінки, які пройшли через розлучення чи овдовіли, дійсно змінюють власне ставлення  до фінансів, адже 8 із 10 тих, які одружилися повторно, беруть активнішу участь в управлінні фінансами і  прийнятті фінансових рішень.

А що в Україні?

Якщо така ситуація з фінансами у жінок в США, де як відомо, «кожна домогосподарка» інвестує у фондовий ринок, то як розпоряджаються фінансами українські жінки? Давайте з’ясуємо. Почнемо з того, що середньомісячна заробітна плата жінок в Україні становить 80% від зарплати чоловіків. «Цей показник розраховується як усереднене співвідношення заробітних плат, нарахованих жінкам і чоловікам у різних видах економічної діяльності, згідно з даними Держстату.

Станом на перший квартал 2021-го року в Україні жінки отримують в середньому майже на 18 % меншу зарплату порівняно з чоловіками.

Погодьтеся, розмір заробітної плати суттєво впливає на особисті фінанси жінок. Більше того,  в Україні ще й досі поширений так званий «радянський фемінізм», коли жінка виконує подвійну роботу протягом 24 годин на добу: на роботі, а потім вдома з дітьми і хатніми обов’язками. Тому українські жінки в переважній більшості просто не мають часу і сил, щоб подумати про власний капітал і робити заощадження, чи тим паче займатися інвестуванням. Тому українські жінки часто віддають планування сімейного бюджету чоловікам.

Міфи і реальність фінансів сучасних жінок

Проте, ситуація в Україні не є особливою і подібна до інших країн. Незважаючи на те, що сучасні жінки живуть в епоху розширення прав та можливостей, більшість із них, як і раніше, відмовляються від участі у прийнятті довгострокових фінансових рішень, керуючись  родинними традиціями, стереотипами та низькою самооцінкою.

На це вказують дані дослідження UBS:

Міф Реальність
Жінки переоцінюють складність управління фінансами і недооцінюють свої інтелектуальні здібності – «мені потрібно бути експертом, щоб бути хорошим інвестором»; 7 із 10 жінок погоджуються, що вони перебільшують значення власної фінансової обізнаності.
 «Ми приймаємо рішення разом». Жінки часто займаються щоденними витратами, але 56% залишає ключові рішення щодо довгострокового планування та інвестування своїм чоловікам.
Жінки перебувають на рівних позиціях із чоловіками у фінансах вже довгий час. Жінці часто потрібен був чоловік-поручитель, щоб взяти кредит до 1974 року. Жінці не давали рівні права на власність, набуту у шлюбі, до 1981 року.
Той, хто утримує родину, є  лідером у рішеннях щодо інвестицій 63% чоловіків, приймають довгострокові фінансові рішення на противагу 38% жінок, які працюють.
«Я хочу, щоб у моєї дочки було інакше». Серед батьків дітей, яким виповнилося менше 21-го року, 69% батьків і 52% матерів, вважають нормальним, коли майбутній чоловік їхньої доньки прийматиме фінансові рішення замість їхньої доньки.

 

Як фінансовий радник з більш ніж 5-річним досвідом роботи з жінками, я визнаю існування у самих жінок таких стереотипів і пересторог. Однак,  ситуація швидко змінюється, і все більше жінок звертаються до мене з питаннями щодо інвестицій і створення пасивного капіталу.  Експерти прогнозують, що вже до 2030-го року вплив жінок на фінансову сферу буде надзвичайно потужним. Про це йдеться в дослідженні BCG із серії Women in Wealth, під назвою “Як жінки будуть керувати своїм капіталом у наступному десятилітті”.

Вже протягом передостанніх чотирьох років, з 2016 по 2019, середньорічне світове зростання капіталу в руках жінок становило 6,1%, додаючи в середньому щорічно по 5 трлн доларів в абсолютному вираженні, а в період 2020-2023 темпи зростання підвищиться до 7,2 %, згідно з прогнозами BCG. Більше того, дослідження професорів Каліфорнійського університету (бізнес-школа Девіс) показало, що збитковість чоловічих інвестиційних портфелів майже вдвічі вища, ніж жіночих. Портфель жінок “худне” всього на 1,72%. Жага ризику та змін дозволяє чоловікам істотно примножити свої заощадження, але так само швидко вони їх і втрачають. Саме прагматичність і небажання ризикувати дозволяє жінкам частіше досягати поставлених цілей в інвестиціях, ніж чоловікам.

В одному неопублікованому дослідженні проводилося порівняння угод, укладених чоловіками та жінками в інвестиційному банку Нью-Йорка. Учасники дослідження мали схожу освіту та досвід. Автори виявили, що чоловіки частіше укладали угоди та брали на себе більші ризики, ніж жінки, а жінки у довгостроковій перспективі отримували більшу прибутковість.

Отже, добігає кінця епоха, коли багатство створювалося чоловіками, належало їм і було в їхньому управлінні.

Фінансові ринки очікує величезна трансформація. Чи замислювалися ви, чому сьогодні більше людей вважають за краще вкладати в індексні фонди акцій, а не в активно керовані фонди, фінансові результати яких менш прогнозовані? Ви вгадали: серед інвесторів побільшало жінок. Зрештою, найкраще розуміння жінок як споживачів, власників заощаджень та інвесторів може відкрити компаніям нові ринкові можливості.

Як стати фінансово незалежною жінкою в Україні?

Насправді, особливих секретів немає. Для здобуття фінансової незалежності представникам обох статей потрібно робити одне й те саме:

Усвідомити відповідальність за своє життя.

У відносинах можна розділити обов’язки і обсяги фінансових вкладень різним чином. Але це робить не чарівна фея, а ви самі, і відповідати за наслідки теж будете ви.

Створити подушку безпеки.

Мати особисті невеликі накопичення в парі цілком нормально. Відносини не передбачають повного злиття, ви просто дві людини зі спільними цілями, які зробили вибір бути разом.

Обговорювати внесок у сім’ю “на березі”.

Наш час має перевагу в тому, що ви можете вибирати. Ось ви домогосподарка, а чоловік ходить на роботу і приносить зарплату. Або раптом все стає навпаки. Обидва варіанти нормальні, от тільки вони повинні бути результатом переговорів. Кожен повинен усвідомлювати, який саме внесок робить у сім’ю, і що приносить в неї партнер.

Захищати дошлюбне майно.

Неважливо, чоловік ви або жінка, справедливо буде, якщо ви повернете собі вартість дошлюбного майна, і це краще закріпити в шлюбному договорі. Як мінімум, зберігайте документи, що підтверджують продаж старої квартири і той факт, що гроші пішли на покупку нової.

Шукати джерела доходу.

Навіть якщо ви свідомо вирішили відмовитися від серйозної кар’єри, напевно, у вашому житті є справа, яку можна монетизувати. Почніть заробляти за допомогою хобі, знайдіть безкоштовні курси або запишіться на платні.

Вчитися інвестувати.

Все, що вам вдасться заробити в шлюбі, за законом ви поділите навпіл. Проте, завдяки інвестиціям, ви зможете створити капітал на навчання дитини або забезпечити собі надійну старість і не жебракувати на пенсії.

Авторка – Ольга Горбачова, фінансова радниця iPlan.ua