Правила Wise для українців та ЧаПи

Wise викликає багато обговорень в інтернеті та спільноті інвесторів iPlan Talks.

Я спробував проаналізувати ці розмови, правила користувацької угоди на сайті Wise, а також зателефонував в підтримку як клієнт, щоб задати кілька питань напряму.

Свої висновки даю у формі відповідей на часті питання, однак зауважу що це НЕ офіційна інформація, а виключно моя власна думка на базі наявної інформації.

Чи правда що Wise більше не відкриває персональні рахунки українцям?

Ні. Ви як і раніше можете відкрити персональний онлайн рахунок Wise, навіть якщо у вас адреса в Україні. Однак це буде не повноцінний Multi currency account в 50 валютах як раніше з індивідуальними банківськими реквізитами. Приймати і пересилати гроші по Wise ви зможете.

Також з українським паспортом, але тимчасовою адресео в ЄС, ви можете відкрити і повноцінний рахунок і замовити картку як український резидент, використавши адресу в ЄС. Більше є ось у у цьому розділі. Цитата “адреса в Європейській Економічній Зоні (EEA) для доставки картки (обов’язково повинна відповідати тій, що вказана у Вашому профілі”. Зауважте що зміни по адресі легше зробити у веб версії.

З 12 серпня 2022 Wise  припинив випускати діджитал картки для українців з України. Однак у мене наприклад є вірьтуальна картка випущена раніше, і вона буде буде діяти до строку її закінчення. У мене наприклад така картка до 2027 року!

Чи правда що Wise закриває персональні рахунки українцям?

Так, вже відомо кілька такиї кейсів. Чітко причини вам ніколи не скажуть, однак підтримка посилається на Acceptable Use Policy.

Зробивши деякі припущення, я би сказав що ризикована поведінка виглядає так:

Якими валютами я можу поповнювати, якщо у мене кошти в укр банку, а картки Wise немає?

Станом на 02.11.2022 з грн карток ви поповнювати не можете, такі нові обмеження НБУ.

з дол та євро карток ліміт в Україні 100 000 на 1 людину на 1 банк. Тобто грубо порядка 2,5 тисяч дол. або євро на місяць.

Зверніть увагу, що це не P2P переказ з картки на картку, а як аналог оплати в інтернеті, для чого ви повинні у Wise обирати спосіб поповнення Google Pay на мобільному. Комісія 1.3%. Працює тільки у мобільеому додатку, в мобільному браузері ні.

Більше про різні способи поповнення дивіться у таблиці. Таблиця на краудсорсингу, і коректність даних там не гарантовано.

Такод на стороні Wise є ліміти для поповнень в рамках 1 дня:

USD – 2000 дол на день, і 8000 дол за 7 днів

EUR – 10 000 євро на день.

А що якщо у мене Apple Pay, а не Google play?

Я не тестив, але дивіться таблицю. Є опція з debit card, яка на Wise теж доступна.

Чи правда що Wise забороняє USD ACH трансфери на Interactive Brokers?

Дійсно у ACH гіді Wise є фраза “You can’t send USD to brokerages or intermediary banks. We only support transfers to checking and savings accounts.” Підтримка мені сказала “It’s not possible”. Моє знання англійською мови і розуміння контексту довзоляє мені припустити, що Wise швидше стверджує що це техічно не можливо, аніж забороняє.

Однак ми точно знаємо що це техічно можливо, адже ACH Wise – Interactive Brokers доходять нормально, і я знаю по десятки подібних транзакцій.

Втім я також точно знаю, що на Interactive Brokers вони приходять від компанії Wise inc., а не від фіз особи Інвестор Інвесторов. А це значить, порушується вимога Interactive Brokers “Interactive Brokers strongly discourages and, in most cases, rejects third-party deposits, which have historically been viewed by the financial services industry and its regulators as being highly susceptible to acts of fraud and money laundering.”

На перший раз сапорт Interactive Brokers задає питання що за поповнення і коли отримує відповідь (та я ж не знав, та то ж мій вайз…), то просить так не робити. Далі зловживати терпінням Interactive Brokers  ще ніхто не наважився, після першого попередження, тож ми достаменно не знамо чи закриють вони рахунок.

Чи правда що Wise припинив SEPA перекази на Interactive Brokers в EUR?

Ні. Були кілька днів складнощі, але вони працюють. І на сьогодні є EUR поповення є найбільш екологічним способом поповнення з Wise.

У мене на укр картці USD. Чи можу я поповнити свій EUR рахунок у Wise?

Так. І власне у Wise досить вигідні курси конвертації валют. Однак якщо це шлях Україснький банк USD – Wise EUR – Interactive Brokers EUR – Interactive Brokers USD то двічі заплатите за конвертацію, і варто поговорити з вашим фінансовим консультантом, чи воно того варте.

Альтернативно можна поповнити свій рахунок в USD, і провести обмін безпосередньо у Wise, якщо вам потрібно саме євро.

А що, якщо я проведу кошти по ланцюжку Український банк – P2P Binance – Wise?

Техічно це можливо, однак мушу вас попередити про ризики.

По перше у Wise у пункті Acceptable Use Policy 1.2.2 Financial and other professional services є Companies involved in the exchange or trading of cryptocurrencies, or any other virtual currencies. Виходить що гаманець Wise який є вашим контрагентом при угоді Binance – Wise точно порушує їх правила, а заодно можуть і до вас виникнути питання.

По друге звісно ліміти і фін моінторинг. Не відомо точно від яких сум. Ось як Wise відповідає на питання Are there limits on how much money I can receive? 

Коли виникнуть питання, вам доведеться не тільки пояснювати як ці кошти потрапили на Wise (завдяки інноваційним досягенням людства у сфері децентралізованих фінансових протоколів), а й як ви їх заробили, і навіть чи є у вас податкова декларація на ці кошти.

По третє технічно коли вам звідкись прийшов дохід на вашу картку фіз особи (не важливо Приват, Wise чи Payoneer), то це якби ваш дохід, який потрібно задекларувати як фіз особа і сплатити з усієї суми 18%+1.5%.

Тю, що далеко не всі платять, скажете ви.

Можливо. Але вам як мінімум потрібно знати що таке автоматичний обмін інформацією

штрафи та кримінальну відповідальність. 

Чи можу я відкрити бізнес рахунок у Wise як ФОП?

Так. Хоча були слухи, що комусь не відкрили, я особисто знаю кількох людей яким відкрили. Також підтримка 2.11.2022 мені по телефону підтвердила що це можливо.

Рахунок платний, і його доведеться оплатити не українською карткою. Наприклад Payoneer.

Чи легально працювати через бізнес рахунок Wise як ФОП?

Я притримуюсь думки, що так, якщо ви на третій групі і чемно платите 5%. Однак ДПС  іншої думки. Всі деталі і ризики розписано у статті Як декларувати доходи ФОП на Wise бізнес аккаунт

Чи може моя естонська компанія працювати через business account?

так, звісно. Читайте більше у статті What do I need to get my business verified?

Що ще?

Якраз коли я писав ці рядки, мені як власнику дебетової картки wise прийшов лист.

Cash withdrawals.

Now, you can withdraw up to 200 GBP cash per month for free and we’ll simply charge 1% of the amount for additional withdrawals above this limit.

This applies for ATM withdrawals, as well as withdrawing cash from a merchant or bank, money orders, foreign exchange or bureau de change.

Using your card to send money.
These transactions cost more money to process than others. So, we will charge a fee of 2% of the transaction amount on certain currencies when you use your  card to send money to e-wallets or other accounts which can be converted to cash (including, but not limited to, casino chips, cryptocurrencies and lottery tickets).

Чи можна до вас звернутись з індивідуальною  консультацію?

Мого часу не вистачає на індивідуальні консультації, однак ця стаття багато прояснила і є абсолютно безкоштовною!

У моїх колег, фінансових планерів iPlan.ua є 30 хв безкоштовна консульатція для людей, які вперше звертаються в iPlan.ua.

Однак, вам варто на неї йти не з питаннями “як з чорного зробити біле з найменшими втратами”, а із запитом “як мені спланувати своє і рідних людей фінансове майбутнє і скільки грошей потрібно для досягнення життєвих цілей”

Чи підлягатиме з 2023 року автообміну за стандартом CRS інформація про рахунки українців у Wise?

База:
✔️ звітувати в податкову мають ті фінансові установи, які відповідають критеріям стандарту CRS;
✔️ фінансові установи самі визначають, що відповідають критеріям і мають звітувати за стандартом CRS чи ні. Якщо вони “помилилися”, то місцева податкова допоможе їм визначитися краще;
✔️ для успішності автообміну фінансова установа має правильно анкетувати клієнта (зокрема, визначати його статус податкового резидента та податковий номер, за якими власне і відбувається обмін)
✔️ OECD (організація, яка придумала CRS) рекомендує вважати провайдерів електронних грошей депозитарними інституціями;
✔️ OECD цього року взялася упорядковувати інструменти прозорості оподаткування криптоактивів та е-грошей

Отже, провайдери е-грошей та інших платіжних послуг мають право першого кроку – визнати себе такими, що повинні автообмінюватись або ні. Проте регулювання посилюється і навіть, якщо такі провайдери знайшли певні лазівки у критеріях, то цілком ймовірно, що податкова їх юрисдикції з часом перекваліфікує їх примусово

❗️Що говорять самі “платіжки”:
▫️ Wise декларує свою повну відповідність законодавству та готовність ділитися податковою інформацією. Прямо зазначає, що певні продукти (зокрема Assets) підпадають під дію FATCA та CRS

📌Більше інформації, як та коли запрацює автообмін можна знайти тут.

Також вам стануть в нагоді:

коротка історія Wise

як поповнити Wise з Монобанк

1 хв Як в USD поповнити Interactive Brokers з Wise