Медіація в законі

15 грудня 2021 року в Україні набрав чинності Закон «Про медіацію», а це означає що відтепер вирішувати спори в правовому полі стане простіше. Адже наразі будь-який конфлікт, що виникає у вас з родиною, сусідами, керівником, бізнес-партнерами можна вирішити не тільки у суді, а й за допомогою альтернативної сучасної процедури – медіації.

Простими словами медіація – це переговори між сторонами конфлікту, які модерує незалежний і нейтральний посередник – медіатор, задачею якого є допомогти сторонам почути та врахувати думку одна одної, а також стимулювати сторони суперечки разом шукати найкращі для них взаємовигідні рішення. Досягнути такого «вау-ефекту» допомагає спеціальна підготовка медіатора, який володіє навичками та інструментами професійного комунікатора.

Медіація – зручна та безпечна процедура вирішення спорів, оскільки є повністю конфіденційною, участь у ній – добровільною, а медіатор не представляє жодну із сторін у справі та однаково підтримує сторін у їх бажанні знайти рішення за формулою «WIN-WIN». Медіація успішно працює у світі вже понад 40 років і статистика свідчить, що понад 80% справ, що потрапляють на медіацію, завершуються вигідними домовленостями сторін. Крім того, медіація може тривати від декількох годин до декількох місяців, що значно прискорює строки вирішення спорів порівняно із судовими процесами. Медіація коштує сторонам менше за рахунок динамічності процесу та можливості оплати вартості медіації її учасниками у рівних частинах.

Важливо, що медіацію можна застосовувати як замість передання справи до суду, так і паралельно із судовим процесом і навіть вже після ухвалення судом рішення – на стадії виконання. Закон заохочує сторін застосувати медіацію і обіцяє повернення 60% судового збору у разі досягнення сторонами домовленостей за допомогою медіації.

В Україні медіація розвивається вже понад 20 років, а останнім часом набирає все більшої популярності. На сьогодні в нашій країні є достатня кількість кваліфікованих медіаторів, які професійно допомагають врегульовувати конфлікти, зокрема, у спорах про поділ майна подружжя, визначення місця проживання дитини, спадкових, земельних та майнових спорах, спорах між бізнес-партнерами та контрагентами за договорами, між роботодавцями та трудовими колективами, між власниками бізнесу та топ-менеджментом компаній.

Медіація дозволяє самостійно керувати своїм майбутнім та будувати цивілізовані діалоги в суспільстві, тому, безперечно, заслуговує на увагу кожного.

Матеріал підготувала Марина Саєнко, медіаторка Українського центру медіації, бізнес-медіаторка Центру медіації Київської Торгово-промислової палати, керуюча партнерка Адвокатського об’єднання «ЗАКОН ПЕРЕМОГИ».