Wild, Emotional Year Has Changed Investing—Maybe Forever (авторський переклад з Блумберг українською)

У 2021 році відбулося поєднання популярної культури та сучасних фінансів. Том Брейді та Метт Деймон раптом почали купувати криптовалютні біржі. Цифрові токени, які починалися як жарти, доросли до десятків мільярдів доларів капіталізації. А мультфільми людиноподібних мавп продавалися за мільйони доларів на так званому ринку NFT токенів, про який майже ніхто не чув у  2020 році!

Це часом не було дружнім поєднанням. Дрібні індивідуальні інвестори об’єдналися, щоб купити акції GameStop Corp. та AMC Entertainment Holdings Inc. з явним наміром банкрутства хедж-фондів, які робили ставки проти компаній. Багато професіоналів Уолл-стріт були так само збентежені, як і будь-хто інший підйом нових криптовалютних ринків.

Здавалося, що всі хотіли свою добю прибутків, від старшокласників, які торгували на своїх телефонах під час школи Zoom, до людей старшого віку, які втратили багатство епохи дот-комів і були сповнені рішучості не дозволити ще одній бульбашці пройти повз них. Важко точно знати, скільки людей перетворилися на трейдерів. Проте, як один із показників, кількість перевірених користувачів лише криптовалютної біржі Coinbase зросла до 73 мільйонів до вересня з 32 мільйонів на початку 2019 року. Попередження тверезих фінансових консультантів уникати такого типу речей, схоже, залишилися без уваги. Згідно зі звітом дослідницької компанії Cerulli Associates, відсоток людей, які використовують самокеровані рахунки для принаймні частини своїх інвестицій, підскочив до 69% у 2021 році з 35% у 2015 році.

Скажіть, будь ласка, що вони роблять з цими рахунками? «Інвестори, швидше за все, зосереджують свою увагу на більш волатильних пропозиціях, включаючи цінні папери, які привертають широку увагу медіа, такі як GameStop, AMC або криптовалюти, або в рамках нішевих тем або секторів, у яких інвестор бачить можливість для надзвичайного зростання в коротко- та середньому термін». Це тим більш дивовижно, якщо врахувати, як легко було заробляти гроші пасивним способом: нудний індексний фонд S&P 500 цього року виріс приблизно на 25%.

Не так давно сертифіковані спеціалісти з фінансів хвилювалися, що занадто багато інвесторів переїхало до індексування фондів, і що це спотворить ринки. Як мило. Сьогодні ми замислюємося, чи буде коли-небудь системний фінансовий ризик від криптотокенів на тему собак, таких як Dogecoin.

Все це легко списати на надлишок тих самих емоцій, які споконвіку живлять ринки: жадібності та страху. У цьому випадку страх упустити) Це, безумовно, велика частина історії. Але тут діє ще одна емоція: захоплення. Простір криптовалют і NFT швидко перетворився на бездонне джерело інновацій та інтелектуальних інтриг. Для біржових торговців мемами це захоплення складністю ринкової сантехніки та тим, як професійні трейдери обробляють труби. Ви не тільки з’ясовуєте, яка бізнес-модель AMC, а й чи зможе ваша команда перехитрити менеджерів з грошима з іншого боку.

Фраза «proof of work» — обчислювальні зусилля, необхідні для запуску блокчейн-мереж, таких як біткойн, — також можна застосувати до мотивації цієї нової породи трейдерів. Багатство з’являється, якщо ви достатньо наполегливо працюєте, читаєте достатньо білих статей в Інтернеті, слухаєте достатню кількість подкастів, переглядаєте достатньо відео на YouTube, вивчаєте достатню кількість соціальних мереж, вивчаєте моделі технічних діаграм або просто оновлюєте програму для торгівлі на своєму телефоні досить часто, щоб ви натиснули кнопку купити в потрібний час.

Все обертається навколо чогось смішного, що сталося, коли коронавірус змусив людей цієї планети ізолюватися один від одного: утворилися нові віртуальні спільноти. У цьому гібриді фінансової та популярної культури ці спільноти зустрічаються на форумах Reddit і під хештегами Twitter, у чатах Discord і Slack або навіть у простих ланцюгах текстових повідомлень. У мене є група друзів, які роками збиралися в п’ятницю ввечері, щоб грати в покер. Нещодавно замість цього вони зустрілися через Zoom з експертом NFT, щоб обговорити перетворення деяких зі своїх криптотокенів у монетизовані файли JPEG.

Легко помітити найбільш захоплених членів цих спільнот. Істинно віруючих у криптовалюту, як Том Брейді, на своїх фотографіях у соціальних мережах лазерні промені стріляють із очей. У «Degenerates» групи WallStreetBets Reddit — 11,3 мільйона сильних і зростаючих — є образ мультяшної дитини в костюмі банкіра та сонцезахисних окулярах. Ви повинні уважно придивитися до примхливих мавп, які з’являються в онлайн-профілях людей: це може бути член «Армії мавп», що йде на війну за акції AMC, або учасник проекту Bored Ape Yacht Club NFT, який займається одним із найпопулярніші цифрові символи статусу цього року.

Вартість багатьох таких активів визначається виключно силою та впливом громад, які їх оточують. Особливо з криптопроектами часто взагалі немає основного грошового потоку чи реальної фундаментальної економіки; також не обов’язково потрібні будь-які інновації блокчейну. Бар’єрів для входу практично немає. Хочете створити власну монету мемів? Просто скопіюйте відкритий вихідний код з останнього, дайте йому назву, внесіть кілька налаштувань, і ви в справі. Ціна токена буде визначатися тим, наскільки добре його спільнота прокачує його в соціальних мережах. Зацікавте Ілона Маска чи іншого впливових осіб, і ви миттєво розбагатієте. Або, можливо, ви можете принаймні вплинути на свої студентські позики.

Все це здається трохи божевільним. І воно є. Схоже, все це жахливо закінчиться. І, мабуть, буде. Хтось десь мусить купувати на вершині, встановлюючи найбезглуздішу ціну, щоб її можна було надрукувати в книгах рекордів для майбутніх поколінь, щоб сміятися і дивуватися, що з усіма нами не так. Статки будуть втрачені, як великі, так і малі. Зображення профілю в соціальних мережах знову зміниться на професійні знімки голови. Коли це станеться насправді, можна тільки здогадуватися. Можливо, коли Федеральна резервна система США перейде до жорсткішої монетарної політики, або коли ці ощадні рахунки, роздуті пандемією, нарешті повернуться до нормального стану. А може й ні.

Бум чи спад, вражаючий ріст і вплив онлайн-спільнот і захоплення, яке вони створили, є справжньою спадщиною 2021 року для фінансового світу. Деякі аналітики та письменники почали називати це явище «інвестування в ідентичність». «Усі інвестори, з мого досвіду, поводяться таким чином, що в цілому відповідає їхній фундаментальній особистості», — сказав цього року Чак Макнотон, старший радник з питань багатства ScotiaMcLeod.

В основному він говорив про акції та облігації та відповідну для кожного ризику. Але чи можуть деякі інвестори ототожнювати себе з мультфільмом собаки шиба-іну? Або малюнком мавпи? Ласкаво просимо до 2021 року. «Над цим легко сміятися, але це реально», – сказав мені Стів Курц, глобальний керівник відділу управління активами криптоінвестиційної компанії Galaxy Digital, під час інтерв’ю на подкасті What Goes Up у листопаді. «Ви носите цей значок і володієте частиною цієї мережі, оскільки вона росте. Ми повинні уявити собі світ, де інвестування в ідентичність має цінність».

Хто знає, які з цих нових активів в кінцевому підсумку варто зберегти в портфелі, як Apple і Amazon.com варто було тримати під час і після краху дот-комів, коли індекс Nasdaq Composite впав майже на 80%. Але деякі точно варті місця в портфелі.

Примружившись, ви побачите в шквалі криптовалют появу того, що віруючі називають Web3 — абсолютно нового майбутнього Інтернету, побудованого на основі технології блокчейн, яка живить усі ці токени та мистецькі проекти.

«Як і Facebook, де ми не знали, якою буде економічна модель чи оцінка, поки мережа не розростеться, можливо, ми лише на ранній стадії цього», – сказав Курц. «І я вважаю, що було б нерозумно відкидати цінність деяких із них».

Натовп лазерних очей неодмінно скаже вам, що якщо ви відкинете майбутнє, ви NGMI (Not Gonna Make It)). Але в цей момент було б ще безглуздішим ігнорувати уроки минулого, і вам навіть не потрібно сягати так далеко, як епізод доткомів. Акції мемів і криптовалюти — це не стільки бульбашки, які постійно надуваються, а серія хвиль, які вже набухли й обрушилися на берег, а за ними послідувала наступна. ARK Innovation ETF — фонд Кеті Вуд з великою кількістю Tesla і біткоїнів, який зріс у 2020 році і досяг піку в лютому — майже на 40% знизився від свого максимуму. AMC впав більш ніж на 60% від цього літа. Dogecoin зник у міру зростання NFT.

Тим не менш, зростання ринку в цілому, можливо, оберігає інвесторів від великої кількості цього болю, створюючи відчуття, що ви завжди можете знайти щось піднятися. «На ринок приходить нове покоління інвесторів, які не зазнали великих втрат у минулому», – каже Крістін Бенц, директор відділу особистих фінансів компанії Morningstar Inc. Але оцінки високі навіть для звичайного S&P 500 , а гігант з управління фондами Vanguard Group каже інвесторам очікувати набагато більш скромної прибутку в найближче десятиліття. Бенц згадує, що сталося з багатьма трейдерами після технологічної аварії 2000 року: люди зневірились не лише в конкретних акціях, а й «ідеї про те, що варто інвестувати в акції».

Нам потрібно буде побачити, чи станеться це з цим сліпучим новим світом інвестування ідентичності. Тим часом багато хто задається питанням, чи зіткнеться ця історія Facebook із сюжетною лінією криптовалют, і чи виявиться Web3 фінансовою системою метавсесвіту. Але для тих, хто надягає окуляри віртуальної реальності та пірнає з головою, пам’ятайте: реальність може бути віртуальною. Гроші, які ви інвестуєте, ні.

Автор Клер Баллентайн для Блумберг
Переклад на українську: Любомир Остапів для покоління молодих інвесторів, які ще не бачили великих криз)