Уолл-стріт йде з Москви — на кону мільярди

Десятки кредиторів, включаючи Райффайзен Банк, Societe Generale і Citigroup, мають близько 100 мільярдів доларів США сукупних ризиків в Росії

Протягом десятиліть глобальні фінансові компанії охоче обслуговували російські фірми, мільярдерів та уряд. А потім в Україну заїхали танки.
Citigroup Inc., яка має тисячі співробітників і мільярдні активи в Росії, заявила, що скоротить значну частину свого бізнесу в країні. Goldman Sachs Group Inc., JPMorgan Chase & Co. і Deutsche Bank AG також прямують до виходу, а деякі фінансисти переїжджають в інші центри, такі як Дубай. За ними йдуть юристи та інші професіонали.
Це, мабуть, найжорсткіше і найшвидше виключення на пам’яті великої розвиненої економіки. Останні кілька тижнів були шаленим поривом для  впровадження санкцій, які постійно оновлюються юрисдикціями, включаючи США, Великобританію та Європейський Союз.
Результат: колись галасливі офіси затихли і не тільки в Москві. Трейдери застрягли з російськими акціями та облігаціями, які вони не можуть перемістити, а пов’язані з ними деривативи залишилися в підвішеному стані. Приватні банкіри до теперішніх токсичних російських мільярдерів барабанять пальцями по столу, поки їхні клієнти намагаються платити прибиральницям у їхніх лондонських особняках.
Для фінансової галузі на кону поставлені мільярди доларів. Згідно з даними, зібраними Bloomberg, дюжина кредиторів, включаючи Raiffeisen Bank International AG, Citigroup і Deutsche Bank, мають близько 100 мільярдів доларів США. Однак компанії наголошують, що їхні баланси можуть легко поглинути будь-який удар по їхньому російському бізнесу.

Припинення зв’язку з Росією

Протягом кількох годин після того, як російські війська ввійшли в Україну, московські фінансисти спостерігали за фактичним крахом підприємств, які до минулого місяця виглядали цылком здоровими. Один з місцевих інвестиційних менеджерів, який попросив не називати його імені, сказав, що його розбудили колеги і того ранку він помчав до офісу. Його компанія обробляла 6 мільярдів доларів для пенсійних фондів, але тепер він вважає, що активи його клієнтів, ймовірно, коштують лише малу частинку від цього, а можливо, взагалі нічого.

Інший менеджер, який очолював групу московських трейдерів, який також говорив на умовах анонімності, сказав, що рівень активності в в його групі впав на три чверті, оскільки іноземні брокери припинили співпрацю з його фірмою. Він сказав, що сподівається зайнятися бізнесом, який інші залишили після виходу з Росії.

Співробітники «Банк ВТБ», який потрапив під санкції США, а його британський підрозділ було заморожено, вважають неможливим змусити багато західних фірм відповісти на свої дзвінки та електронні листи, за словами однієї людини, яка знає ситуацію. Інвестиційні банкіри намагаються закрити операції з контрагентами.
Деякі компанії підтримували зв’язок з ВТБ, другим за величиною російським банком, і в значній мірі зуміли розплутати свої невиконані операції, сказав він, попросивши не називати його особи при обговоренні приватних питань. Багато інших розірвали зв’язки після того, як санкції були оголошені, і може знадобитися набагато більше часу, щоб розкрутити бізнес, сказав він. У ВТБ від коментарів відмовилися.

 

Залишаючи Росію заради грошей і моралі

Білл Браудер, колись один із найбільших російських іноземних інвесторів, а тепер відомий критик президента Володимира Путіна, сказав, що інвестиційні банки відіграли важливу роль у відкритті Росії та трансфері її грошей до решти світу.

«Вони змусили всіх олігархів виглядати достатньо законними, щоб західні інвестори вклали мільярди доларів на ці компанії та їх власників», – сказав Браудер.
Одним із прикладів складної мережі взаємовідносин між Росією та світовими банками є LetterOne Holdings, інвестиційна компанія, заснована росіянами, зокрема мільярдерами Михайла Фрідмана та Петра Авена, які потрапили під санкції. Наприкінці 2020 року фонд хедж-фондів HSBC Holdings Plc мав 547 мільйонів доларів від LetterOne, а Blackstone Inc. – 435 мільйонів доларів, повідомляє Bloomberg. Pamplona Capital Management, яка опікується майже 3 мільярдами доларів LetterOne, вже почала повертати кошти.

А є корпоративні клієнти. JPMorgan був великим гравцем у випуску боргових зобов’язань для російських компаній, конкуруючи з місцевими гігантами ВТБ і ПАТ «Сбербанк», а також такими, як Citigroup, Societe Generale SA та UBS Group AG.

JPMorgan заявив, що «активно згортає» свій російський бізнес, і виключив Германа Грефа, керівника Ощадбанку та колишнього російського міністра, зі своєї зіркової міжнародної ради.
«Банки повинні припиняти бізнес з Росією, тому що це правильно робити комерційно, але так, це також моральний аспект», – сказала Наталія Яресько, яка була міністром фінансів України після анексії Криму вісім років тому.
Підведення лінії проти режиму Путіна
Колишній банкір Goldman Sachs Георгій Єгоров відчуває нудоту через зв’язки Уолл-стріт з Росією. Він закликав банк вийти в Росії повідомленні на LinkedIn, яке було опубліковано до того, як компанія заявила, що покине країну 10 березня.
У розмові з Bloomberg після оголошення банку Єгоров сказав, що вихід Goldman був важким, але правильним. «Всі інвестиційні банки високого класу мали значні операції в Росії, і щоб отримати комісію, вам доводилося працювати з державною установою або працювати на олігархів», — сказав Єгоров, який брав участь у деяких з найбільших угод компанії в Росії, включаючи первинне розміщення акцій ВТБ. Він переїхав до Великобританії кілька років тому і зараз працює поза банком.

«Особисто для мене це дуже важко, бо я відчуваю, що був співучасником. Я росіянин, і це чорно-біле: нічого не залишається, як просто засудити війну проти України та режиму Путіна»

Чому для великого бізнесу так складно залишити Росію
Консультанти, юристи та аудитори також відокремлюються від Росії, хоча це складний процес. Чотири великі бухгалтерські фірми – Deloitte, KPMG, PwC та Ernst & Young – повинні будуть розірвати зв’язки зі своїми російськими та білоруськими фірмами-членами, які належать місцевим партнерам. Ці російські організації можуть продовжувати працювати зі своїми клієнтами, але більше не мають доступу до глобальної мережі фірми.
Процес відокремлення не буде швидким, каже старший викладач Гарвардської школи бізнесу Ашиш Нанда, і, ймовірно, буде складним. Що робити, якщо російський клієнт, який зараз підпадає під санкції, має дочірню компанію в Мексиці, яка не вводить санкції? А якщо в сусідньому Казахстані працюватимуть російські бухгалтери?
Консультанти з управління та юридичні фірми не можуть так легко відмовитися від своїх російських операцій. Компанії, починаючи від McKinsey & Co. і Bain & Co. до Linklaters, Freshfields Bruckhaus Deringer і DLA Piper, повинні поєднувати підтримку своїх російських партнерів і персоналу, існуючі клієнтські зобов’язання та їхні відносини з державою.
«Це вкрай складний розрахунок», — сказав Нік Лавгроув, професор менеджменту Школи бізнесу McDonough у Джорджтауні, який провів 30 років у McKinsey.
Протягом кількох днів після вторгнення McKinsey спочатку заявила, що буде припинена робота лише для російських державних установ. Через чотири дні фірма пішла далі, заявивши, що «негайно припинить існуючу роботу з державними структурами» і не проводитиме там жодної роботи з новими клієнтами, хоча її московський офіс залишиться відкритим. Такі конкуренти, як Bain і Boston Consulting Group, зайняли подібну позицію.
За словами консультанта з юридичної галузі Тоні Вільямса, який колись керував московським офісом лондонської юридичної фірми Clifford Chance, у фірм, що надають професійні послуги, які залишаються в Росії, є два варіанти. «Закрийте все або передайте цей бізнес партнерам на місцях. Я не бачив, щоб жодна фірма була конкретною щодо цього», – сказав він. «Ви можете сказати, що тимчасово закриваєтесь, але якщо не буде зміна режиму, ви не повернетеся».
Оскільки війна наближається до другого місяця, немає жодних ознак того, що ситуація скоро зміниться. Для тих, хто спеціалізується на обслуговуванні російських клієнтів, можливо, настав час змінити кар’єру.
Брокер деяких із найбагатших бізнесменів Росії зараз хоче стати дилером класичних автомобілів, сказав керівник, знайомий з цим питанням. Британський рекрутер, який попросив не називати його імені, сказав, що йому надходило багато дзвінків, у тому числі від російського приватного банкіра, чиї засоби до існування зникли за одну ніч.
Він запитав рекрутера, чи може він перейти на капітал, орієнтований на Великобританію. Відповідь: Це буде нелегко.

Оригінал англійською з Блумберг