Лист до моїх онуків

лист до онуків

Пропонуємо вашій увазі переклад листа до онуків легенди світу інвестицій Чарльза Елліса. Він автор кількох книг, включаючи “Winning the losers game”, викладав курс інвестиційного менеджементу в університетах Гарварду та Йєлю, був головою ради CFA institute в США і ще багато чого!

Його лист власним онукам – слова мудрості десятиліть.

Шановний Джейд (або Морган, або Рей, або Чарльз),

Ви читаєте цей лист, сподіваючись отримати деякі ідеї щодо інвестицій, які вам будуть корисні Звичайно, написавши ці ідеї для вас, я теж в це вірю. Моє правило при написанні було KISS – Keep It Short and Simple. (коротко і ясно).

Ви, напевно, знаєте, що інвестування може бути складним, тому лист між стати довгим листом. Якщо ви захочете колись більш детальне пояснення, прочитайте мої книги, яких вже продано понад 500 000 примірників)

Також дві пропозиції: Якщо після прочитання листа ви вирішите, що зараз зацікавлені серйозно задуматися про вкладення коштів, покладіть лист у конверт і повторно відкрийте його приблизно через п’ять років. Якщо ви все ще не дуже зацікавлені, найміть професійного радника з інвестицій, який направлятиме вас під час прийняття власних рішень.

Якщо ви все ж вирішили, що зацікавлені дізнатися про інвестиції, заведіть щоденник своїх інвестиційних рішень: чого ви очікуєте від кожної інвестиції, коли ви її зробите, а згодом, як результати порівняються з вашими початковими очікуваннями. Як і відео з тенісу чи катання на лижах, цей об’єктивний відгук допоможе вам вчитися вкладати гроші. (Як і у водінні авто, секрет успіху – просто не робити великих помилок.)

Ось 12 інвестиційних рекомендацій, які слід врахувати:

1.Оскільки ви будете інвестувати протягом багатьох років – продовжуйте інвестувати принаймні 50 років – завжди інвестуйте в довгу. У довгостроковій перспективі найбільший прибуток досягається у акціях. Тож, за винятком скромного ощадного фонду «на випадок надзвичайних ситуацій», концентруйте свої інвестиції в акції. Перш ніж інвестувати в облігації, серйозно подумайте про номер 11 нижче.

2. Оскільки ніхто не може знати, які компанії та акції будуть найкращими, завжди диверсифікуйте свої інвестиції. Бо важлива реальність, що «вище ринку та краще» насправді означає краще, ніж очікували професійні інвестори, які мають всю інформацію і домінують на фондовому ринку. (Коли я пишу це у 2013 році, професійні інвестори здійснюють понад 95% усіх торгів NYSE, що надзвичайно менше ніж менше 10% 50 років тому.)

Як говорить мій друг Берт Малкіель, автор бестселеру «Випадкова прогулянка по Уолл-стріт»: “Диверсифікація – єдиний безкоштовний обід для інвестування”.

3.Спостерігаючи за короткостроковою поведінкою на фондовому ринку, ігноруйте повсякденні та тижневі відхилення цін та новини. Натомість концентруйтеся на довгострокових середніх значеннях або нормах. Так само, як купуючи будинок, ви ігноруєте щоденну погоду. Але б добре подумайте про загальний клімат району, де розташовано ваш будинок.

Пам’ятайте, що коли ціни на акції знижуються, це насправді хороша новина для довгострокових інвесторів, оскільки ви можете придбати більше акцій за ті самі долари.

Крім того, пам’ятайте, що містер Ринок – яскравий хитрун, що намагається привернути вашу увагу і викликати збудження або засмучення, щоб він міг підманути вас на купівлю чи продаж. Не дозволяйте Ринку заважати вашій постійній зосередженості на дисципліні та серйозній роботі зі створення довгострокової інвестиційної цінності.

4. Мінімізуйте торгові операції, щоб мінімізувати комісії та податки. Ніколи не вкладайте інвестицій, з якими ви не розраховуєте пробути принаймні 10 років, і не сподівайтеся пробути протягом 25 років. Якщо ви інвестуєте таким чином, ви не тільки будете економити на податках і торгових витратах, ви навчите себе приймати кращі інвестиційні рішення, перш ніж діяти.

Ось чому Уоррен Баффет пропонує обмежувати свої інвестиційні рішення до 10 на життя. Тоді ми зобов’язуємось робити більш ретельний, продуманий, довгостроковий вибір.

5. Розгляньте індексні фонди з низькими комісіями. Надійно та послідовно забезпечуючи ринкову норму прибутку з широкою диверсифікацією та дуже низькими комісіями, індексні фонди перевершують значну більшість усіх взаємних фондів із подібними цілями (тобто зростання, вартість, малий обсяг капіталу тощо). Фондові індекси найкращі для більшості інвесторів.

6. Остерігайтесь комісій. Вони можуть виглядати низько, але насправді вони дуже високі, якщо дивитись реально. Так, більшість інвесторів невинно описують збори – «лише» 1%. Але 1% чого? від ваших активів! Оскільки ви вже маєте свої активи, ви платите за щось інше: рентабельність своїх активів.

У відсотках від прибутку, 1% активів ближче до 15% прибутку (якщо консенсус очікує 7% дохідності). Ці 15% – це набагато більше 1% – і ніхто не скаже «лише» 15%!!

Але навіть 15% ще не все. Як ми всі дізналися з базового курсу економіки, кожну ціну слід порівнювати з ціною кожного альтернативного товару або послуги, щоб виявити додаткову ціну кожної альтернативи порівняно з додатковою вартістю. (Це роблять розумні покупці в продуктовому магазині та гурмани під час вивчення меню чи винного списку.)

Отже, високі збори за активно керований фонд відносно його прибутковості завжди повинні порівнюватися з комісіями за порівнянний індексний фонд відносно його прибутку. Коли ви це зробите, ви швидко побачите, що додаткові збори за активне управління дійсно дуже високі – в середньому понад 100% приросту прибутку!

7. Хоча минуле не гарантує майбутнього, розуміння історії інвестицій, безумовно, найкращий спосіб зрозуміти, як найкраще інвестувати. Ось кілька уроків історії:

  • Пасивні індексні фонди досягають вищої довгострокової віддачі, ніж активні фонди, що управляються, особливо після врахування комісій та податків.
  • Комісії індексного фонд менші в 10 і більше разів ніж плата за активно керовані фонди.
  • Індексні фонди несуть менші податкові витрати.
  • Хоча індексні фонди ніколи не дадуть результату «перемогти ринок», вони уникають ризику низької ефективності “активного управління менеджера”.
  • На відміну від активних менеджерів, фондові індекси надійно та послідовно досягають своєї інвестиційної мети – щодня, кожного місяця, кожного року та кожного десятиліття.

8. Активне управління інвестиціями завжди “цікаве”, і в короткий термін може бути захоплюючим або болісним. Але будьте обережні, тому що стільки блискучих, творчих, працьовитих, надзвичайно добре обізнаних професіоналів перелилися в інвестиційні установи по всьому світу і тепер весь час змагаються з усіма іншими.

Тож не дивно, що найкращі їх колективні судження – хоча й неодмінно недосконалі – стали такими хорошими, що після 2000 уважним спостерігачам стали помітні дві основні зміни.

Будь-якому активному менеджеру стало важко перемагати ринок у довгостроковій перспективі.

І настільки ж неможливо заздалегідь розібратися, які окремі активні менеджери стануть щасливчиками, які обіграють ринок.

9. На щастя для вас, пошук менеджерів, які би перемогли ринок – що раніше було метою багатьох інвесторів, коли ринки та інвестиції були такими різними ще в 1960-х та 1970-х – не є настільки важливими для вашого довгострокового інвестування, як знання себе.

Найважливіше – це з’ясувати – найчастіше найкраще це зробити з професійним радником з інвестицій – довгострокову інвестиційну програму, яка найкраще підходить для вас: ваші фінансові ресурси, цілі витрат, часовий горизонт і здатність залишати курс.

Завжди пам’ятайте, що для довгострокового інвестиційного успіху ваша психологія важливіша за фондовий ринок і важливіша, ніж активні менеджери. Тому знайдіть час, щоб «пізнати себе» фінансово. Коли ви дійсно добре зробите це, рішення будуть набагато простіше прийняти, і вони краще відповідатимуть вашим справжнім цілям.

10. Більшість інвесторів, які не досягли успіху, зробили принаймні одну – а іноді й усі – три «класичні» помилки. Будь ласка, уникайте всіх трьох.

  • Намагаються обіграти ринок. Деякі люди щороку перемагають ринок, але зазвичай лише тому, що їм пощастило. (У той час як більшість гравців в казино програють, кожен день є «щасливі переможці», що рекламує іншим гру). Крім того, у вас буде набагато більше вільного часу, коли ви будете перестанете ганятися за «інвестиційними можливостями».
  • Позики на інвестиційні спекуляції. Леверидж працює обома способами. Тож будьте обережні.
  • Купівля після того, як акції подорожчали, особливо купівля акцій, які найбільше зростають. Або продажа на дні після того, як акції пішли вниз чи пережили тимчасову втрату.

11. Намагайтеся бачити всю картину, коли приймаєте фінансові рішення. Наприклад, ваша зарплата або стабільний дохід – з його передбачуваними грошовими виплатами за ваш людський капітал знань – будуть аналогічні доходу від відсотків від володіння облігаціями, коли ви позичаєте свій фінансовий капітал. Що це означає в цілому уявлення про ваше фінансове становище може бути напрочуд важливим.

Якщо відсоткові ставки становлять 5%, еквівалентна ринкова вартість вашого капіталу знань буде в 20 разів більша від вашої зарплати. Отже, якщо ви заробляєте 100 000 доларів на рік, ця частина вашої фінансової картини знань у цілому буде дуже схожа на дохід від володіння облігаціями 2 000 000 доларів. Визнаючи цю реальність, ви можете вирішити, що значна доля облігацій для балансу портфеля, не має особливого сенсу, коли вам менше 50 років. Ближче до віку пенсії ваш дохід від зарплати поступово замінюється доходом від облігацій, якщо коливання ринкових цін на акції викликають страхи.

12. Заощадження – це завжди перший крок до інвестування. Час теж важливий. У поєднанні часу і заощаджень ефект складних відсотків дуже потужний.

Розумне інвестування дозволяє грошам заробляти гроші. Дивовижне правило 72 говорить про процентну ставку, скільки років знадобиться, щоб подвоїти гроші. На 8% потрібно 9 років; на 10%, це займає 7,2 року; і на 3% потрібно 24 роки, щоб подвоїтись – і стільки ж років, щоб подвоїтись ще, і так далі.

Тож якщо ви сьогодні заощадите 5 доларів і вкладете їх у 6%, через 12 років це буде 10 доларів. За 24 роки, 20 доларів; а в 36 років – 40 доларів. Тож, заощаджуючи 5 доларів, спробуйте пам’ятати, що це хоче бути 40 доларів, які ви можете витратити в майбутньому (після, звичайно ж, коригування на інфляцію).

Ваш люблячий дід, Чарлі.

Ця стаття англійською спочатку з’явилася у жовтні 2013 року в журналі AAII. Читайте також Як інвестувати гроші? Помічники і шкідники на Сімейному Бюджеті.