Лист Баффета 2021

баффет

Хотілось би вам порекомендувати прочитати весь щорічний лист Оракула із Омаха, однак 90-річний Уоррен схоже збирається на пенсію і нічого нового на актуальні теми не написав.

Втім його мудрість і знамениті цитати залишиться з нами надовго!
Уривок з листа 2021 року:

У 1958 році Філ Фішер написав чудову книгу про інвестиції. У ньому він порівнянв управління публічною компанією до управління рестораном. Ви можете залучити клієнтів і процвітати, пропонуючи або гамбургери, подані з кока-колою, або французьку кухню, що супроводжується винами. Але ви не повинні, попередив Фішер, перескакувати від одного до іншого туди назад. Ваша реклама потенційним клієнтам повинна відповідати тому, що вони знайдуть зайшовши до вас.

У Berkshire ми 56 років подаємо гамбургери та колу. І дорожимо клієнтурою, яку залучили.

Десятки мільйонів інших інвесторів та спекулянтів у Сполучених Штатах та інших країнах мають широкий вибір варіантів куди вкладати відповідно до своїх смаків. Вони знайдуть керівників та гуру ринку з привабливими ідеями. Якщо вони хочуть цінових таргетів, прогнозів та “історій”, у них не буде бракувати пропозицій. “Чартисти” впевнено дадуть їм вказівки щодо того, як деякіколивання на графіку віщують наступний крок акції. Заклики до дії ніколи не припиняться.

Слід додати, що багато з цих інвесторів матимуть непогані результати. Врешті-решт, володіння акціями – це в основному гра з «позитивною сумою». Навіть, терпляча та добропорядна мавпа, яка створює портфель, кинувши 50 дартсів у дошку, де перераховані всі компанії S&P 500, з часом отримає дивіденди та приріст капіталу, до тих пір, поки у нього ніколи не виникне спокуси змінювати все в оригінальній “добірці”.

Такі активи, як ферми, нерухомість і, так, власність на хорошу компанію, приносять багатство. Більшість власників таких об’єктів будуть винагороджені. Все, що потрібно, – це плинність часу, внутрішній спокій, диверсифікація та мінімізація транзакцій та комісій. Проте інвестори ніколи не повинні забувати, що їхні витрати – це дохід Уолл-стріт. І, на відміну від мавпи, Wall Street не працює за арахіс.

Коли в Беркшир відкриваються місця – ми хочемо, щоб їх зайняли люди, які розуміють і бажають того, що ми пропонуємо. Після десятиліть керівництва ми з Чарлі як і раніше не обіцяємо результатів. Однак ми зобов’язуємось ставитись до вас, наших акціонерів, як до партнерів.

І так само будуть робити наші наступники.

Оригінал і повна версія англійською: https://www.scribd.com/document/496243499/Warren-Buffett-2020-shareholder-letter#fullscreen&from_embed