Бюджет української родини 2+2 в Кракові (Польща)

Бюджет української сім`ї в Польщі

Все почалось після нашого весілля, коли ми вже ніби й самі по собі, але ще нічим не зв`язані. Ми вирішили, що, якщо не зараз, то потім можливості спробувати щось нове вже може не бути. Так почалась наша подорож, яка з 2014 року завела нас до Кракова.

Ми спробуєм розказати про певні плюси та мінуси життя в Польщі на нашому прикладі. Варто сказати, що ця стаття не буде об’єктивною на 100% так, як представляє НАШ досвід, який може сильно відрізнятись від досвіду інших!

Проте надіюсь тут кожен знайде корисну інформацію для себе.

Ми представимо наш сімейний бюджет і надіємося, що він допоможе вам у обрахунках свого бюджету. Я спробую коротко торкнутись кожної важливої, на мою думку, деталі проживання в Польщі. Деякі з них будуть представляти життя для родин, а деякі Ти зможеш адаптувати для себе, якщо плануєш жити сам.

Ось список категорій витрат, які я хочу описати: Доходи, Житло, Харчування, Комунальні послуги та медіа, Медицина, Транспорт, Діти. Також   поділюся нашим місячним бюджетом, щоб було зрозуміло, як це представляється разом. Всі цифри, які ти будеш бачити, відносяться до родини з чотирьох осіб: двох малих дітей та двох дорослих.

Українці в Польщі

Приблизна кількість громадян України тільки в РП (Республіка Польща) налічує близько 2 мільйонів. Враховуючи, що населення країни приблизно 37 мільйонів, то можна легко зробити висновок, що кожен двадцятий в Польщі – українець, і Ти не помилишся. Особливо легко це відчути в великих містах. Для прикладу кожен десятий мешканець Вроцлава – українець, схожа ситуація в Кракові.

Українську на вулиці зовсім не дивно чути, та й багато де тебе можуть прекрасно обслуговувати українською мовою. Наприклад, є окремі інфолінії в деяких банках,  а останніми роками навіть помічаю двомовні етикетки в магазинах або рекламні листівки українською. Проте, щоб комфортно почуватися прийдеться вчити польську мову. Поляки практично не розуміють української, тому матимеш труднощі у розмові на початку.

Скільки тут заробляють

Середня зарплата в Польщі до сплати податків в 2018 склала близько 4800 злотих. Це приблизно 3400 pln (~900 доларів). У випадку працевлаштування на базі Umowy o Prace ( найпростіший і найменш прибутковий варіант, проте дуже безпечний). Мінімальна зарплата на початок 2018 року складала 2100 злотих перед сплатою податків (1530 на руки, $415). Максимальної планки думаю, що не існує. Буває що в галузі IT є спеціалісти, що заробляють кілька десятків тисяч злотих.

Також частим варіантом оплати праці є погодинна оплата. Багато заробітчан саме так і працюють. Такий варіант є часто зручним для обох сторін, проте такий спосіб оплати праці може виявитись як плюсом, так і мінусом. З того, що я чув, то погодинна ставка починається з 12 злотих.

Найбільше заробітчан виконують найменш оплачувану працю, в сфері надання послуг, будівництва, доставки, служб таксі. Я часто користуюсь Uber, і три чверті водіїв – українці. Проте не мало людей  також працює в більш кваліфікованих, потрібних і високооплачуваних професіях( інженерів, менеджерів, програмістів…). В IT напевне не існує такої фірми, де взагалі немає наших спеціалістів.

Щодо рівня цін та витрат, можу ствердити, що навіть середня зарплата при умові двох працюючих членів родини, навряд чи зможе тобі забезпечити високу якість життя. Проте, можна жити достатньо, але думаю заощаджувати буде дуже важко.

Якщо проживаєш з родиною і маєш дітей, то можеш розраховувати на допомогу 500 злотих щомісяця від держави за програмою 500+. Більше інформації тут: https://rodzina500plus.gov.pl/  

Витрати

Я спробую описати витрати по категоріях і дати більш-менш точне розуміння скільки коштує життя в Польщі, з нашої точки зору. Проте мусиш пам’ятати, що деякі категорії видатків будуть відрізнятись цифрами в залежності від того,де ти живеш, особливо це стосується цін на житло.

Проживання

Оренда житла в Польщі досить таки дорога. Маю знайомих, що здають квартири в Києві і можу сказати, що винайняти схожу квартиру в Кракові буде дорожче, а про Варшаву можна й не згадувати. Взагалі багато поляків інвестує свої заощадження в нерухомість і винаймає її. Згідно з опитуванням, більшість вважає, що ціни на нерухомість знижуватись не будуть, тому її купують.

Коли ми винаймали нашу першу квартиру на 39 метрів то платили 1350 злотих щомісяця, але зараз багато хто каже, що таких цін вже нема. Якщо плануєш винаймати квартиру, то будь готовим віддати дві тисячі в Кракові. Ближче до центру міста прийдеться дати три і більше. І це, зазвичай, ще без комунальних послуг.

Інша справа – винаєм кімнат. Якщо проживаєш сам, або й навіть готовий жити з кимось в одній кімнаті, то за таку кімнатку прийдеться віддати максимально до тисячі. Все залежить від умов та того, як вмієш торгуватись.

І не забувай про торг, є така думка, що з іноземців просять більше. Нічого не втрачаєш, якщо поторгуєшся, а кожні 100 злотих місячної знижки (за відсутню якусь техніку, чи ще щось) можуть тобі зекономити аж 1200 злотих на рік. Якщо власник не хоче зійти з ціни, можеш просити додаткових зручностей, чи, наприклад, безплатний інтернет, або й навіть запросити включити сюди всі комунальні послуги. Інколи можеш виторгувати значно більше в такий спосіб.

І пам’ятай: коли винаймаєш житло, уважно читай і уточнюй всі деталі умови, яку підписуєш. Якщо щось не розумієш, в жодному разі не підписуй. Маєш право на те, щоб отримати фінальну умову винайму і добре з нею ознайомитись за кілька днів до підписання. Також корисним може бути – зробити фотографії помешкання в день винайму, і підписавши їх, дати власнику і залишити собі примірник. Це збереже твій спокій, коли покидатимеш помешкання.

Житло: Квартира 1800-2000 PLN ($480 – $540), Кімната 500-1000 PLN ($135 – $270).

Харчування

В загальному, багато тут не розкажеш, адже смаки в кожного різні. Проте, якщо порівнювати вартість харчування, то будь готовий віддати трохи більше ніж в Україні. Якщо готуєш їсти вдома і уникаєш кафе, то різниця буде не значною. А якщо застосовуєш якісь практики шопінгу, то можливо й зекономиш додаткові кілька злотих. З практики – вибір продуктів тут колосальний, а очі в магазині розбігаються. Інколи не потребуєш стільки, скільки купуєш, просто тому, що реклама працює дуже грамотно.

Якщо ж харчуєшся в кафе, то цілком в нормі віддати 15-30 злотих за обід. Я стараюсь брати з собою обід і тільки іноді відвідую кафе заради того, щоб з кимось поспілкуватись.

Харчування: Родина з 4 чоловік, від 1100PLN ($300) на місяць.

Комунальні послуги та медіа

Це теж відчутна сфера видатків, тому варто окремо її планувати. На жаль, дані постійно змінюються, тому, з часом можуть стати дещо не актуальні. Ось ціни станом на сьогодні в нашій окрузі:

    • Газ: ~2.12 зл/м. куб
    • Електрика: ~0.5 зл/квт
    • Вода ~ 8 зл/м. куб
    • Вивіз сміття: 9 зл сортоване і 27 зл не сортоване на людину на місяць
    • Інтернет: 60-70 злотих
  • Мобільний зв’язок: 30+ злотих за номер

Цей список не є повним так, як в багатоквартирних будинках можуть бути додаткові оплати за прибирання, ліфт і Т.Д

Наш середній річний видаток на комунальні послуги становить в межах 5000 зл.

Комунальні послуги та медіа: 400PLN ($110) на місяць.

Медицина

На загал – медицина безплатна допоки ти сплачуєш внески до ZUS. Для цього переважно треба бути працевлаштованим, або платити самому, якщо ведеш підприємницьку діяльність. Єдине АЛЕ – нереальні черги. Інколи приходиться по 2-3 місяці чекати візиту до лікаря, тому багато хто докуповує приватні медичні пакети. Це повністю проблему черг не вирішує, але скорочує терміни візитів до лікаря.

Наприклад, для того, щоб зробити операцію на грижу дитині ми стали на чергу в двох лікарнях. В одній вільний термін був через 6 місяців, а в іншій –  через 11. Правило таке, якщо справа дійсно серйозна, то сервіс буде на найвищому рівні, але у випадку чогось, що може чекати – ви будете чекати.

Напевно багато кого зацікавлять ще дві речі: пологовий будинок та стоматолог. Ми двічі народжували в Кракові і жодного разу не платили нічого. Щодо стоматолога – будь готовим до серйозних витрат, думаю ціни в 3 – 4 рази вищі.

Медицина: Дуже великі черги. Безплатно, ціна приватного пакету 180 PLN ($50) на місяць для родини. Пологи – безплатно. Стоматолог – ДУЖЕ дорого.

Транспорт

Тема транспорту особливо заплутана на мою думку. В спрощеному вигляді  в тебе є наступні способи пересування містом: міська комунікація, автомобіль, Uber, автомобілі на хвилини, інші ековиди транспорту (велосипед, самокат і ТД). Взагалі, якщо забути про мегазатори, то комунікація налаштована чудово.

Щодо цін, то автомобіль – найдорожче рішення. Якщо ти проживаєш в великомі місті, то цілком можеш обходитись і без машини. Тому, якщо маєш певні труднощі з фінансами, в першу чергу подумай про те, щоб відмовитися  від авто.

Ціна самогого авто дійсно буде менша ніж в Україні, проте його використання буде ЗНАЧНО дорожчим на практиці. Досить тільки те, що сама базова страхівка обійдеться в приблизно 400 доларів на рік. Парковки нерідко платні, сервіси авто значно дорожчі, а штрафи зазвичай не бувають меншими, ніж 50 доларів. Тому абсолютно не поділяю думки щодо дешевих Європейських автомобілів. Проте є  плюс – гарні дороги, і мінус – затори.

В Кракові дуже розвинені різні методи комунікації:

    • Uber – недороге таксі (~20-25 злотих за поїздку)
    • Авто на хвилини. Чудово, що є навіть вантажні авто, якщо надумаєш купити якісь меблі.
    • Велосипеди на прокат, які доступні в багатьох точках міста. Можеш навіть викупити за ~30 злотих абонамент на місяць і не мати власного ровера.
  • Дуже добре налаштована міська комунікація – автобуси ходять в міру за розкладом, все залежить від заторів. Якщо маєш щастя жити поряд з трамвайними коліями, то спізнень майже не буває.

Я б все ж таки порадив в першу чергу не купувати авто, допоки не виникне дійсно серйозної потреби. Якщо тобі тільки інколи потрібний транспорт, скористайся з Uber чи авто на хвилини, це цілком може виявитись значно дешевше.

Транспорт: Автобус – ~100 PLN ($27) на місяць, автомобіль – ~400-500 PLN ($100-135).

Діти

    Починаючи з пологового будинку (а вони тут, як окремий відділ майже кожної лікарні), на дітей не прийдеться витрачати багато. В списку речей до лікарні не було жодних медичних препаратів, тільки особисте для дитини.

Важко щось говорити про продукти та одяг для дітей, але схоже, що вони будуть трохи дешевші.

     Щодо дитячих садочків, то за них тут прийдеться заплатити більше. Якщо хочете до державного садка, то треба записатися завчасно. В деяких, 5 годин перебування щодня вважаються безкоштовними, за кожну наступну годину потрібно доплачувати. Платити прийдеться також за харчування (10-12 зл за день) та за приладдя і засоби гігієни. Все ж таки, більшість садочків в Польщі є приватними. Вони тут “на кожному кроці”, є більші на кілька груп, а є менші, що налічують близько десяти дітей. Коштують близько 500-700 зл, до цього ще треба додати харчування і різні гуртки. Також бувають напівдержавні, коли половину від суми доплачує держава.

      Школи поділяються на початкову (podstawowa) та післяпочаткову (ponadpodstawowa –  ліцеї, технікуми). Більшість державні, та є й приватні з різноманітними нахилами. Цікаво, що у школах використовуються електронні щоденники, батьки можуть спілкуватися з вчителями онлайн та слідкувати за досягненнями дитини.

Про “500+”

Польща активно підтримує кілька соціальних програм, які мають на меті – покращення демографічної ситуації та допомогу молодим родинам.

“500+”  – найбільш поширена програма. Відносно нова ініціатива, згідно з якою, кожна родина (яка має 2 і більше дітей) отримує 500 злотих щомісяця на кожну дитину починаючи з другої. Допомога надається до віку 18 років. У випадку найменш забезпечених родин можна отримувати допомогу й на першу дитину, проте треба, щоб дохід сім’ї був менше ніж 800 злотих на члена сім’ї на місяць. Офіційно працевлаштовані громадяни України можуть брати участь в програмі. Для цього мусиш звернутись до свого Urządu (уряду, місцевої адміністрації) та заповнити документи, або зробити все онлайн. Будь готовий, що можливо тебе попросять принести оригінали документів.

Діти: безцінно! 🙂

Наш Домашній Бюджет ЯК Є.

Єдине, що я вважаю за доцільне, прибрати з бюджету  наші доходи через ряд причин. Можеш прочитати та ознайомитись з ним за посиланням: ТУТ. Вважаю цей бюджет і так досить утисненим і часто в ньому появляються додаткові пункти, які важко спрогнозувати наперед (зіпсута техніка, розбитий смартфон і Т.Д).

Коли я дивлюсь на нього, то завжди стараюсь зрозуміти, а що, якби життя заставило зменшити свої витрати до двох мінімальних зарплат, що б ми відкинули? Очевидно, що першою жертвою став би автомобіль  і особисті витрати, надплата за кредит, інтернет-видатки. Проте й цього на жаль не достатньо, щоб жити на дві мінімальні зарплати. Просто не уявляю собі життя родин, хто мусить так виживати, на жаль!

Я спробував максимально реалістично, нічого не нахвалюючи і не критикуючи показати реалії нашого життя в Польщі. Можливо ці дані пригодяться комусь в майбутньому. Вважаю, що вони будуть корисними саме тим людям, хто серйозно задумується над  переїздом закордон, ще можливо ті хто вже живе в Польщі, побачать якісь корисні деталі для себе.

P.S: Дуже дякую Любомиру за запропоновану тему  та можливість висловитись на цьому чудовому блогу. Надіюсь, що я був корисним в цьому записі.

Якщо хтось має конкретні запитання на предмет влаштування життя в Польщі, можете писати мені на email: yuriygalavay@gmail.com, також інколи робим нотатки на БЛОЗІ (jak2x2.org.ua)будемо раді розказати про все, що самі знаємо.