Любомир (грудень 2019 року)
Макроекономічна презентація ICU приємно порадувала якістю аналітики.
Найбільш цінна і в чомусь нова для мене інформація: нерезиденти в ОВПД ше не наситились.
На думку ICU це станеться, коли реальна ставка буде в районі 4-5% (наприклад овдп 10%, інфляція 5%).
Підсумовую для вас прогнози розумних людей по курсу долара на 2020:
Драгон 25.2
ICU 25.5
МінФін (бюджет) 27
Morgan Stanley 27.5
S&P – 27.5
Костя Пересєдов – Президент Асоціації Випускників НаУКМА (2019 рік)
Як і обіцяв, починаю серію постів-лонгрідів про економіку та фінанси. Банальні теми, скандальні деталі, наочні картинки. Все, що ви б може й хотіли знати про #банальнаекономіка, але було влом гуглити.
💵💶💷 Сезон 1. Епізод 1. Цей гребаний курс.
💵 Епіграф
Якби був конкурс на найпопулярніше й найбанальніше питання, то «Костя, що буде з курсом долара?» виграло би з таким відривом, що і кіношний президент, і цар сибірських прерій би позаздрили. Особливе загострення інтересу трапляється у часи війни, революції, кризи, тотальної катастрофи та інших українських буднів.
Правильна відповідь на це питання – «Valar morghulis». А якщо без понтів і для тих, хто не дивився Гру Престолів – «Фіг його знає». 6 років фінансової освіти в Могилянці, CFA charter та 14 років профільної кар’єри ні на йоту не наблизили мене до цього сакрального знання. Чесно, ніхто не знає. Взагалі. Уявлення не має. Інфа 100%.
А як же тоді всі ці прогнози бюджету, МВФ, Світового банку, експертів і аналітиків – спитаєте ви. Відповідь – вони теж дупля не рублять, але роблять це з розумним виглядом, бо без якоїсь конкретної цифри бюджет не зведеться, модель не побудується і зарплата не заплатиться. Зрештою, і репутацію треба підтримувати.
Але ж мають бути якісь теорії – спитаєте ви. Звичайно. Наприклад, є теорія, що курс долара має рости щороку на різницю інфляцій між Україною і США. У нас – 8% у них – 2%, ось на ці 6% і має щороку падати курс гривні. Або наприклад, є теорія циклічності, яка стверджує, що у перші півроку курс долара падає, а в другі – росте. Бо щось там закуповують/продають аграрії. І так далі. Всі ці теорії класні, корисні й мають під собою фундаментальні пояснення, але так само надійні, як прогноз погоди на місяць вперед. Типу в березні буде тепло, якщо не піде сніг. Вау, дякую кеп. 😒
💶 Тепер серйозно.
Курс долара – це результат попиту та пропозиції на нього на валютному ринку. Більше попиту на долар (треба платити за імпортний газ, телевізори і хамон або народ хоче просто відкласти більше під матрац) – його курс росте. Більше пропозиції на долар (заробітчани прислали рідним, хороший урожай і багато зерна експортували, ціни на наш метал у світі виросли) – його курс падає. Одна з причин, чому «друкувати гривню» на все підряд – погана ідея, бо частина з неї неодмінно попаде на ринок і збільшить попит на долар.
Це все. Банально, просто, сексуально. Тільки-от спрогнозувати цей попит і пропозицію – реально складно. Бо багато незалежних гравців, багато факторів (імпорт, експорт, закордонні інвестиції та кредити, перекази заробітчан, зміни світових цін), багато інерції, плюс час від часу з’являються «нові лідери з геніальними ідеями», типу долар по 8 і дешеві кредити маленьким українцям. 🙄
Раніше в Україні був фіксований курс. Його всіма соплями тримав Нац.Банк, спалюючи наші резерви, поки ті не закінчувалися. Далі – бум, бах, крики, стони і знову фіксований курс. Тільки «трохи нижчий». Зараз у нас гнучкий курс (алілуя!). Бо, по-перше, Нац.Банк сам не знає, який має бути курс, а по-друге, важливіше контролювати інфляцію. І тепер у нас курс – як поплавок, а НБУ тільки згладжує різкі рухи та б’є лінійкою по пальцях за всяку відверту фігню.
💷 5 порад, як з цим жити.
1. Прийміть як даність, що курс спрогнозувати ви не зможете. Змиріться з цим, пройдіть 5 стадій прийняття чи помедитуйте. Whatever works for you.
2. Будуйте своє життя, плани, витрати, борги та заощадження на цій даності. Не беріть борги в доларі, якщо у вас доходи не в доларі. Робіть заощадження у різних валютах у певній пропорції (50/50, 70/30, 80/20), комфортній саме вам.
3. Не грайтеся у валютних спекулянтів. Сам давно забив. Нервів і лосів багато, а толку мало. Загальний консенсус – у довгостроковому періоді долар і євро, як світові резервні валюти, мають рости відносно гривні, але це неточно і до того ж компенсується різницею депозитних ставок. Відповідно я особисто тяжію до 70/30 та 80/20.
4. Перестаньте дьоргатися і панікувати, якщо курс за день «обвалиться» на 10 копійок. Це просто журналісти заголовки придумують для клік-бейту. Я втомився повторювати, що 10 копійок на 27 гривнах – це 0,37%. Це єрунда, статистична похибка. Це нормально, якщо курс гуляє у межах ±5%
5. Якщо у вас немає боргів/заощаджень і ви живете від зарплати до зарплати, то курс долара впливає на ваше життя тільки у розрізі інфляції (є багато імпортних товарів і з цим нічого не зробиш). Ваша основна проблема – не курс долара, а слабкі навики управління власними грошима. Займіться краще ними.
📊📈📉 І на завершення
Для наочності ось кілька картинок динаміки курсу долара та реакція Кості у вигляді історичної статистики моїх власних заощаджень. Щоби не казали, що Костя – теоретик 🧐