Алекс Ліссітса, гендиректор компанії ІМК, президент асоціації Український клуб аграрного бізнесу
Я виріс у Німеччині, тому у мене завжди було розуміння, що золоті часи не вічні і потрібно відкладати на часи менш радісні. Мені це втовкмачували майже 12 років. Тому я завжди маю заощадження, розкладаючи їх у різні кошики.
Леонід Остальцев, власник VeteranoPizza, засновник VeteranoGroup
Не відкладаю на чорний день. Ніколи не було такої звички. Тому що гроші у мене повинні працювати, я їх запускаю у свої проекти.
Іван Компан, засновник First Kyiv Investment Club
Якщо серйозно, то — так. Я вважаю, що жити сьогоднішнім днем за нинішнього рівня економічного розвитку, відсутності соціальної захищеності та погіршення демографічної ситуації було б занадто безтурботно. Надії на допомогу від держави у скрутну хвилину незначні. Точніше, їх взагалі немає. Тому про майбутнє потрібно подбати самому.
Єдине, якщо просто відкладати, то далеко не заїдеш, гроші під матрацом мають властивість втрачати вартість. Краще їх з розумом інвестувати.
Тетяна Абрамова, засновниця і CEO бренду RITO
У мене було кілька таких спроб, втім, великих сум накопичити не вдавалося. Але мене не влаштовує формулювання «на чорний день», я б це назвала «Резервний фонд».
Водночас вважаю, що і витрачати всі гроші до нуля — абсолютно неправильно. Але важливо не переступити межу, не перетворитися на скнару. А то так резервний фонд будеш резервувати роками, а потім дивишся — і не пожив.
Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна
Відкладав би, але у мене сім’я і двоє дітей. Тому не дуже виходить. Звісно, мене лякає перспектива глобальної економічної кризи, але доходи, на жаль, не дозволяють відкладати.
Дмитро Кримський, співвласник мережі магазинів Good Wine
Для мене ідеальний варіант, коли всі гроші перебувають у бізнесі, грубо кажучи, працюють. А якщо гроші десь лежать мертвим вантажем, то, значить, вони не працюють. Безумовно, якісь невеликі страхувальні суми у мене є, я намагаюся не обнуляти свій [банківський] рахунок. Але з іншого боку, більш-менш пристойні суми немає сенсу ніде тримати, а краще реінвестувати у свій бізнес.
Марія Репко, заступник директора Центру економічної стратегії
мені свого часу сподобалося, як поставився до заощаджень один із відомих інвестбанкірів. Він назвав таку суму fuck-you money, тобто це саме така сума грошей, яка дозволить легко кинути роботу або бізнес, не піклуючись про своє майбутнє матеріальне становище. Людина у 35−40 років може вирішити кинути роботу бухгалтером і почати вирощувати квіти або створювати скульптури, переїхати в інше місто або іншу країну, або ж просто піти на ранню пенсію і насолоджуватися спілкуванням з дітьми та онуками. Накопичення дають свободу зробити це без зайвої тривоги і вагань.
Ельдар Нагорний, засновник Школи маркетингу SMS
Вважаю, що гроші потрібно відкладати не на чорний день, а на покриття операційного розриву кешфлоу [грошового потоку] у бізнесі та житті. Медицина, термінові поїздки, форс-мажори різного характеру — ось те, що можна і потрібно покривати з відкладених грошей
Павло Гудимов, арт-менеджер, музикант, засновник галереї Я Дизайн
Якщо є така можливість, то якісь гроші відкладаю. Але це точно не на чорний день, а на щось більш істотне. Ось, наприклад, відкладали, відкладали, а потім купили приміщення і відкрили Я Галерею у Львові. Це ж не чорний день, це — білий день. Тому вважаю, що гроші – це інструмент, який дозволяє рухатися до мрії.
Джерело: Новое Время