Податки з облігацій внутрішної державної позики (ОВДП)

1. Інвестор має в портфелі ОВДП та депозити і отримував протягом року тільки відсотки. Не було іноземних доходів.

Висновок: Відсотки по ОВДП не оподатковуються ПДФО (пп.165.1.2 ПКУ), але оподатковуються 1,5% ВЗ (пп. 1.7. п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). ПДФО та ВЗ нараховує та сплачує податковий агент – брокер. Проценти по банківських депозитах оподатковуються ПДФО за ставкою 18% (пп.170.4.1. ПКУ) та 1,5% ВЗ. ПДФО та ВЗ нараховує та сплачує податковий агент – банк. Декларацію подавати не потрібно оскільки доходи було отримано виключно від податкових агентів.

2. Інвестор має в портфелі ОВДП та депозити і отримував протягом року не тільки відсотки, а дохід від погашення ОВДП. Тобто номінальна (викупна) сума була більшою за суму придбання. Не було іноземних доходів.

Висновок: Інвестиційний прибуток від погашення ОВДП не оподатковується ПДФО (пп.165.1.52 ПКУ), але оподатковується 1,5% ВЗ. ВЗ нараховує та сплачує податковий агент – брокер. Інвестору необхідно подати Декларацію незалежно від того, що податковий агент вже нарахував (ПДФО і ВЗ) та сплатив ВЗ (170.2.9. ПКУ).

Лист ДФС від 22.03.2017 № 3926/С/99-99-13-02-03-14 – якщо був інвестиційний прибуток (продажа мінус купівля) від ОВДП, то потрібно подавати декларацію.

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

За неподання або несвоєчасне подання декларацій про майновий стан і доходи до фізичних осіб платників податків можуть бути застосовані:

– фінансовий штраф в розмірі 170 грн. за кожне порушення або 1020 грн. за кожне порушення, якщо протягом року вже було застосовано штраф за таке порушення (п.120.1 ПКУ);

– адміністративний штраф у розмірі від 51 до 136 грн., разово – ст.164-1 КУпА.

Про застосування фінансового штрафу буде складено податкове-повідомлення рішення та надіслано (вручено) особисто фізичній особі чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження (з повідомленням про вручення). По адміністративному штрафу буде надіслано (вручено) постанову про накладення адміністративного стягнення.