Турбулентний ринок. Поради від iShares by Blackrock

Авторський підсумок статті “Navigating the market turmoil”

1) Не “турбуйте” свій портфель щодня, дотримуйтесь його діверсифікації. Ребалансуйте портфель, як тільки викривлення будь якої частки сягне більш ніж 5% від Вашого еталонного портфелю. Інвестори, які робили це у 2008-2009р отримали на 1,77% річних більше кращий результаті ніж ті хто ні.

2) Не намагайтесь у погану погоду відсидітись у “бухті” (поза ринком) та у один прекрасний сонячний день вийти із “сіткою” (кешем) та відразу спіймати “велику рибину”.
Дно ринку можна побачити тільки з його гори.
Повернення цін на ринку на докризовий період може тривати роками і Ви все одно будете чекати чогось кращого? 🙂
Краще регулярно виходьте у море та кожного разу “закидайте вудку”.

3)Тримайте довгостроковий курс, інвестуйте регулярно, у період невизначеності розбивайте суму чергового траншу на частини, щоб усереднити збитки від падіння , але залишитися на шляху до майбутнього зростання.

4)Декілька сьогоденних трендів інвестування при кризі:
– можливо додати більше ризику у вигляді більшої питомої ваги акцій в портфелі (наприклад, індексні ETF типу VOO, або ETF широкого ринку типу – VT ) на період кризи, щоб краще використати можливість його зростання на довгостроковому горизонті

– тримати у портфелі інвестиції в якісні компанії: з сильними грошовими потоками, стабільним прибутком і низьким рівнем заборгованості або ті, ціни на які змінюються менше ніж у інших у галузі. Наприклад, ETF QUAL (якість) , USMV (низка волатильність).
використання стратегій відповідального інвестування (ESG). Докладно писав про це тут https://www.facebook.com/EconomKnightBallad/posts/2343000839253505

– у інвесторів є очікування, що Компанії з високим рейтингом ESG можуть краще працювати в посткоронавірусному середовищі та додавати стійкість до Вашого портфеля. За останній місяць по ESG ETF iShares не спостерігалось нетто відпливу грошей у порівнянні зі звичайними ETF (дивись картинку).
зміни у світовій економіці не забарилися:

– раніше відомі технології хмарні дані та мобільні мережі, що дають змогу мобільній роботі, будуть витісняти старі технології, створювати нові ринки та продукти.

– досягнення в галузі охорони здоров’я призвели до збільшення населення у похилому віці. Ця тенденція сприяє збільшенню науково-дослідних розробок та проривів у двох областях медичного прогресу – геноміці та імунології

Деякі з цих трендів протилежні, але кожний обирає собі той що йому пасує.

Пам’ятайте, що тільки у прислів’ях “час усе виправить”.
інвестуючи на довгий строк Вам треба ретельно будувати та підтримувати актуальну планінвестиційну стратегію починаючи із визначення довгострокових фінансових цілей ( фінансова свобода, освіта дітей, хата + вишневий садочок…) та активів, що мають їх виконувати.