Авторський підсумок статті “Navigating the market turmoil”
1) Не “турбуйте” свій портфель щодня, дотримуйтесь його діверсифікації. Ребалансуйте портфель, як тільки викривлення будь якої частки сягне більш ніж 5% від Вашого еталонного портфелю. Інвестори, які робили це у 2008-2009р отримали на 1,77% річних більше кращий результаті ніж ті хто ні.
2) Не намагайтесь у погану погоду відсидітись у “бухті” (поза ринком) та у один прекрасний сонячний день вийти із “сіткою” (кешем) та відразу спіймати “велику рибину”.
Дно ринку можна побачити тільки з його гори.
Повернення цін на ринку на докризовий період може тривати роками і Ви все одно будете чекати чогось кращого? 🙂
Краще регулярно виходьте у море та кожного разу “закидайте вудку”.
3)Тримайте довгостроковий курс, інвестуйте регулярно, у період невизначеності розбивайте суму чергового траншу на частини, щоб усереднити збитки від падіння , але залишитися на шляху до майбутнього зростання.
4)Декілька сьогоденних трендів інвестування при кризі:
– можливо додати більше ризику у вигляді більшої питомої ваги акцій в портфелі (наприклад, індексні ETF типу VOO, або ETF широкого ринку типу – VT ) на період кризи, щоб краще використати можливість його зростання на довгостроковому горизонті
– тримати у портфелі інвестиції в якісні компанії: з сильними грошовими потоками, стабільним прибутком і низьким рівнем заборгованості або ті, ціни на які змінюються менше ніж у інших у галузі. Наприклад, ETF QUAL (якість) , USMV (низка волатильність).
використання стратегій відповідального інвестування (ESG). Докладно писав про це тут https://www.facebook.com/EconomKnightBallad/posts/2343000839253505
– у інвесторів є очікування, що Компанії з високим рейтингом ESG можуть краще працювати в посткоронавірусному середовищі та додавати стійкість до Вашого портфеля. За останній місяць по ESG ETF iShares не спостерігалось нетто відпливу грошей у порівнянні зі звичайними ETF (дивись картинку).
зміни у світовій економіці не забарилися:
– раніше відомі технології хмарні дані та мобільні мережі, що дають змогу мобільній роботі, будуть витісняти старі технології, створювати нові ринки та продукти.
– досягнення в галузі охорони здоров’я призвели до збільшення населення у похилому віці. Ця тенденція сприяє збільшенню науково-дослідних розробок та проривів у двох областях медичного прогресу – геноміці та імунології
Деякі з цих трендів протилежні, але кожний обирає собі той що йому пасує.
Пам’ятайте, що тільки у прислів’ях “час усе виправить”.
інвестуючи на довгий строк Вам треба ретельно будувати та підтримувати актуальну планінвестиційну стратегію починаючи із визначення довгострокових фінансових цілей ( фінансова свобода, освіта дітей, хата + вишневий садочок…) та активів, що мають їх виконувати.