Куди інвестувати у 2019 році?

Чи може непрофесіонал інвестувати у фінансові ринки?
Куди інвестувати у 2019 році?
Що треба враховувати українцям, обираючи фінансові інструменти на західних біржах?

Питання 1: Чи може непрофесіонал інвестувати у фінансові ринки?

Я думаю що може, і це варто робити. Український середній клас не сильно відрізняється від американського. В США 50-55% американців володіють акціями. Українці можуть робити те саме. Це як людина, що йде у спортзал: комусь потрібен тренер, щоб зробити програму, хтось може робити сам. Так і тут. Але в спортзал ми ідемо тому, що займаємося фізкультурою, а не хочемо якісь рекорди побити. Деяким людям нікого непотрібно, бо зараз є достатньо інформації в інтернеті. Але більшості людей, з точки зору психології, все таки потрібен професіонал, який їм допоможе сформувати портфель, вибрати активи і так далі.

 

Питання 2: Куди інвестувати у 2019 році?

Це дуже складне питання. З того що є і буде в наступному році, як мінімум до президентських виборів – це облігації внутрішньої державної позики України. Зараз вони приносять 5-7% доларів і є дуже популярними. Портфель фізичних осіб сильно росте в 2018 році і я думаю що буде рости і до президентських виборів. Є в українців можливість інвестувати на західні ринки – опцій просто тисячі. Зараз ми бачимо, що американський ринок просідає. Можливо, цей рік він закінчить в нулі, або в мінусі. Серед наших клієнтів популярні азіатські ринки. Там є фонди – Pacific / Asia ex-Japan. Це, наприклад, може бути Китай, Гонконг, Сінгапур, Корея. Це як один з варіантів. Хто обирає консервативні стратегії – є US Treasuries. Це десь 2-3% дохідності в доларі, але це найнадійніше з того, що можна знайти на фінансових ринках. Зі своєї сторони можу порекомендувати звернути увагу на Dividends Paying Stocks. Тобто є спеціальні ETF’s, які так і називаються High Dividends. Вони теж є географічні. Це може бути Америка. Є, наприклад європейські Dividends Paying Stocks. Це компанії типу Nestle, і їх теж можна обирати.

 

Питання 3: Що треба враховувати українцям, обираючи фінансові інструменти на західних біржах?

Це дуже класне питання. Перше, що треба враховувати – для чого робляться інвестиції. Тому що якщо людина збирає на квартиру, і їй залишився десь рік, то взагалі немає сенсу йти на західні біржі. Можна в тих самих ОВДП чи на депозитах складати ці гроші. Якщо людина має довгу стратегію, то треба розуміти на що вона збирає. Якщо на освіту дочки у Великобританії, то їй, мабуть, треба збирати у Фунтах Стерлінгів, тому що в Оксфорді і Кембриджі освіта коштує у Фунтах Стерлінгів. Якщо це звичайний пенсійний портфель, то звичайно це долар. Далі потрібно враховувати надійність посередників, тому що їх дуже багато, але правильні і надійні брокери і фонди мають регулюватися західними інституціями. Це може бути Security Exchange Commision, наприклад, якщо це Америка. І що ще важливо з того, що багато людей не розуміє – потрібно враховувати комісії. Тобто є low cost брокери – це комісії дуже низькі, і є low cost ETF’s, де комісії 0.1% – максимум 0.5%. У Security Exchange Commision є навіть спеціальний сайт – Education for investors і вони прямо на сайті показують, наскільки важливий розмір комісії при інвестуванні на 20 років. І там кожні 0.25% сильно впливають на суму, яка за 20 років накопиться. Тому людям, які інвестують правильно, а правильно, це я вважаю – це довгостроково, треба враховувати суму комісії. Бонус: ТРЕНДИ 2019 року: В Україні швидше за все продовжиться зростання облігацій внутрішньої державної позики. Можливо, всі дуже сильно цього хотіли, оговтається сегмент корпоративних облігацій, які будуть ще більш дохідними, ніж облігації України. Я сподіваюсь, що банки почнуть активніше пропонувати якісь продукти, окрім депозитів. Принаймні, знову ж таки, з тими самими облігаційними портфелями. І взагалі це норма для такого недорозвинутого ринку як у нас – починати з інструментів з фіксованою дохідністю. І як раз облігації для цього гарно підходять.

Куди інвестувати у 2019 році? – версія від швейцарского банку UBS