Інвестиції в акції та облігації: з чого почати і як діяти

Як банківський працівник, для якого зрозумілими інвестиційними інструментами були депозит та нерухомість, завжди уявляла фондовий ринок чимось складним та недоступним для українців.

А почалось все з новини, що 80% американців прямо чи опосередковано інвестують в американський фондовий ринок. Стало очевидним, чому пенсіонери в Америці та Європі подорожують, насолоджуються життям, в той час як українці, не маючи знань у сфері інвестицій, ледь виживають на державну пенсію.

Крок за кроком, проштудіювавши чимало інформаційних джерел, я пройшла шлях від відкриття інвестиційного рахунку до першої покупки активів.

Хочу поділитись своїм досвідом, як простому українцеві з середнім рівнем доходу накопичити капітал і досягти фінансової незалежності. Під фінансовою незалежністю ми розуміємо отримання пасивного доходу, який покриватиме ваші щомісячні витрати.

Даю покроковий план, з чого почати і як діяти.

  1. Розрахуйте розмір капіталу

Формула проста: Сума пасивного доходу * 150 = Капітал

Для прикладу: якщо я хочу на пенсії отримувати пасивний дохід 1 000$, мені потрібен капітал 150 000$ (1 000$*150). Цифра 150 – це інвестиційний коефіцієнт, що означає дохідність 8%.

Зазначу, що довгострокові інвестиції в американський фондовий ринок приносять середню дохідність 8-10%.

Врахуємо інфляцію долара 2%. Для цього показник інфляції множимо на період часу, протягом якого будемо інвестувати і накопичувати капітал. На прикладі 20-ти років: 20*2%=40%.

Тож, з врахуванням інфляції наш капітал дорівнює 210 000$ (150 000$+40%).

  1. Визначте суму інвестиційних внесків

Основне правило накопичення капіталу – це щомісячно інвестувати рівними частинами.

Для розрахунку суми, яку вам потрібно відкладати, скористайтесь депозитним калькулятором складних відсотків.

У моєму прикладі, для отримання капіталу 210 000$ слід відкладати щомісяця по 360$ протягом 20 років. Я скористалась додатком Profit!

  1. Оберіть інвестиційні інструменти

Інвестиції завжди пов’язані з ризиком. Купуючи акції, як долю у бізнесі, ми ризикуємо, що компанія може збанкрутувати. Жоден аналітик не може гарантувати вам прибуток по тих чи інших акціях.

Придбавши облігацію, ви даєте позику компанії чи державі, неповерненням якої також ризикуєте. При цьому, у другому випадку ризик значно менший, облігації внутрішньої державної позики є одним із найнадійніших інструментів.

Обираємо інструменти, орієнтуючись на власну схильність до ризику, так званий ризик-профіль. Чим людина менш ризикова та старша по віку, тим більшою буде доля облігацій в її портфелі. Існує така формула, що доля облігацій орієнтовно має дорівнювати віку інвестора.

Але як обрати найкращі цінні папери серед тисяч пропозицій? Для новачка це надто складне завдання.

Особисто я обрала стратегію пасивного інвестування, яка ідеально підійде консервативним інвесторам, хто володіє мінімумом часу та знань.

  1. Стратегія пасивного інвестування
  • Довгий термін – основний принцип даної стратегії.

Суть полягає в тому, щоб володіти акціями та облігаціями протягом тривалого періоду, орієнтуючись на відому закономірність: в довгостроковій перспективі ринок завжди росте і має загальну позитивну прибутковість.

  • Диверсифікація або різноманітність інструментів.

Мова йде про різні сектори, країни, класи активів. І для цього не обов’язково скупляти десятки акцій та облігацій. Існує інструмент, що дає змогу придбати активи одразу декількох десятків чи навіть сотень компаній: індексний або ETF-фонд. Простими словами ETF-фонд – це корзинка акцій чи облігацій, підібраних за певною ознакою.

Для прикладу, індексний фонд S&P 500 включає акції одразу 500 найбільших американських компаній. Придбавши одну акцію орієнтовно за 330$, ви стаєте співвласником одразу 500 величезних корпорацій.

  • Реінвестиція доходів та регулярна докупка активів.

Стратегія працює за методом складних відсотків, тому весь дохід від інвестицій (дивіденди, купони) не забираємо, а направляємо в інвестиції, на збільшення портфелю.

І пам’ятаємо про основне правило: дисципліновано відкладаємо щомісяця визначену суму і докупляємо активи, не чекаючи найкращої ціни.

Пасивне інвестування з довгостроковою стратегією вибирає більшість «звичайних» людей, – від новачків до інвесторів, які не бажають витрачати час на збір та аналіз. Як показує практика, у багатьох випадках пасивні інвестиції приносять кращий результат, ніж активне управління професійних аналітиків.

Авторка: Оксана Балабан