ETF – equity traded fund тобто це акція інвестиційного фонду. Ця акція торгується на біржі аналогічно акціям звичайних компаній. Це не криптовалюта, бінарні опціони, тредерскьі рахунки чи ще казна щось!
Усе майно або активи ETF на 99% складаються із акцій або облігацій компаній обраних за визначеним критерієм (ступень прибутку, ризику, галузь, входження до фондового індексу, країна, технологія і т.і.) що торгуються ! на світових біржах, та 1% грошових коштів (тимчасово вільні).
Кількість емітентів акцій, що входять у ETF як правило велика від декількох десятків до сотень і залежить від критерію відбору, тобто інвестиційної стратегії фонду.
У цій же стратегії визначається частка конкретного емітента у загальному портфелі фонду, співвідношення цих часток є мистецтво управління ризиком та прибутковістю або “рецепт борщу”. З часом ринкова вартість акцій змінюється, тому фонд має робити купівлю продаж (ребалансіровку портфелю) різних акцій , щоб додержуватись сталої пропорції.
Тобто це такий собі борщ із цінних паперів ♨️.
Але ж навіщо він потрібен приватному непрофесійному інвестору?
№1 Це дешевше
Звичайно можна борщ зварити самому, але якщо помножити комісію брокера за купівлю акцій 100 різних компаній із купівлею 1 акції ETF куди входять акції цих же 100 емітентів, то це буде як кажуть в Одесі “дві великих різниці”. При щорічній ребалансіровці – економія зростає у сягає геометричній прогресії.
№2 Це легше
Для професійних інвесторів не важко проаналізувати стан ринку та фінансовий стан компанії – емітента (що випустила) акції або облігації та прийняти рішення щодо інвестування в них. А що робити недосвідченим ?
Обирати, наприклад тут https://etfdb.com/etf/SPY/
ETF з числа лідерів рейтингів по сумі активів (не менш $100М) під їх управлінням AUM(assets under management) та мінімальній комісії за управління (expene ratio).
№3 Це безпечніше
Хоча Ваш інвест. портфель має складатися з декількох ETF , але так морочитися із диверсифікацією ризиків як при самостійному підборі акцій та облігацій вам не треба.
Можете тут https://www.portfoliovisualizer.com/backtest-portfolio погратися із різними моделями портфелів.
Вихід на закордонні інвестиції відкриває перед Вами неосяжні горизонти інвестування у різні галузі, країни, будь які компанії. Ви будете впливати на світову економіку , хоча б на 0, 0000…00001%, але ж будете!
Увага, “Кістки в борщі” або Підводні каменюки!
– Великий початковий поріг, не менш ніж 10000$ на термін не менш ніж 10 років . Чому саме 10? Середня тривалість циклів спаду та відновлення на світовому фондовому ринку 3-5 – років, але ж хочеться й заробити.
– Маєте бути готовим до “просадки” здешевлення інвестицій від 5 до Х% (залежить від Вашого “аппетиту” до ризику та жаги заробити), тому фондовий ринок це не 100% гарантія, а лише можливість заробити біля 5-7% у рік (і це без податків і плати за управління фондами).
– Треба вивчати англійську, щоб спілкуватися з брокером та читати новини фондового ринку.
– Значні щоденні коливання вартості – якщо у Вас не стійка психіка, у іншому випадку – вам краще забути про котирування цін (якби ж мені це вдалося 🙂 ) не менш ніж на рік до дати ребалансу.
– Навчайтесь складати податкову декларацію та вести облік інвестиційних доходів у валюті із перерахунком у гривню по курсам НБУ на дату Ваших операцій.
– Не забувайте сплачувати податки 15% по дивідендам та 20% від інвестиційного прибутку.
Якщо не злякалися, то не робить помилок зухвалих новаків, а звертайтеся до професіоналів – фінансових радників!