Ніколи не плутайте удачу із розумним інвестуванням (переклад з Блумберг)

Величезні одноразові успіхи отримують набагато більше уваги ніж повсякденні плюси та мінуси.

Що ми можемо дізнатися з випадку, коли хтось перетворив 100 000 доларів у $2,5 млн.?

Трейдер Стів Оліверес був впевнений, що республіканська реформа податків буде схвалена Конгресом. Працюючи з набором даних однієї події – капітальний ремонт кодексу 1987 – він правильно припустив, що реформа допоможе росту акцій.

Його ставка зіграла. Він отримав виграш, купив новий будинок та взяв решту року на відпустку щоб відсвяткувати, мандруючи США, Азією та Японією. Хто ж не захоче купити новий будинок і подорожувати по світу протягом року? Величезний успіх! Чи не час відкрити власний торговий рахунок і отримати свою частку?

Ні!!

Інвестори повинні остерігатися того, як висвітлення однієї виграшної торгівлі однієї людини є запрошенням до неприємностей – і втрати грошей. Орієнтація на один випадок у порівнянні з повторюваним процесом викликає більше питань, ніж відповідей, зокрема:

 • Чи ці результати торгівлі статистично значущі?
 • Чи була ця торгівля результатом фартовості чи майстерності?
 • Який довгострокові результати такого підходу?
 • Це повторювана стратегія?

Чемпіонка покеру Енні Дьюк зазначає, що професійні гравці називають фокус на тому, що вже відбулося “в результаті”. В своїй книзі вона пояснює проблему такого підходу. «В результаті» припускає що якість результату говорить про якість прийняття рішення, але так це не працює.

Дивитись тільки на одну велику перемогу це припускатися тієї ж помилки.

” В результаті” виглядає як комбінація декількох поведінкових проблем (biases):

 • упередженість доступності (що легко приходить на розум, є репрезентативним) в тому, що ми читаємо в онлайн-медіа;
 • ступінь упередженості у поясненні пояснення того, чому це була гарна торгівля;
 • однак мабуть, найважливішим аспектом є “помилка виживших”: скільки торгів, які були невдахами, не потрапили в історію?

Кілька років тому я звернув увагу на те, як деякі ” забув та знайшов” історії є класичним прикладом упередженості. Два фаворити – втрачений сертифікат акцій EMC і забута покупка Bitcoin. Багато років по тому ці позиції мали величезні вигоди.

Чому “помилка виживших”? Великі торгові переможці генерують новинні заголовки, яких щоденні перемоги та збитки не мають. Таким чином, ви, швидше за все, дізнаєтеся тільки про них, в той же час жодна з компенсаційних втрат не буда згадана. Приведемо кілька заголовків, які ви не бачили (тому що я їх придумав, щоб ілюструвати свою думку):

 • Чоловік знаходить акції Lehman Brothers Stock на горищі
 • Жінка успадковує 10 мільйонів GM акцій перед подачею компанією на банкрутство
 • Загублені акції AIG майже нічого варті-
 • “Penny stocks” знайдені під матрацом вже коштують нуль

ОК, це не справжні заголовки, але ви зрозуміли думку. Вони відображають важливий аспект фінансових ринків, або більш повну історію спекулятивних угод. Вони не є інформативними і тому упередженість вибору в новинах означає, що ви їх ніколи не бачили. Деякі уявні події, без сумніву, істинні, але немає жодних причин, щоб ви коли-небудь дізналися про них.

Майте на увазі, що немає нічого поганого в тому, щоб спекулювати, якщо це робиться з розумом і з відкритими очима. Візьміть невелику частину своїх активів – не більше 5 відсотків вашої рідкої чистої вартості – і скиньте їх на окремий рахунок. Я навіть рекомендую щоб цей рахунок був в іншого броекра, таким чином якщо ви програєте неможливо швидко одним кліком додати ще коштів. Позначте гроші як «спекулятивний фонд» і зробіть все, що хочете: станьте бізнес ангелом, купуйте мікрокомпанії з капіталізацією 50-300 млн. дол, торгові опціони, будь-що.

Такі рахунки мають ряд переваг: по-перше, вони відносно невеликі, тому, якщо інвестиції “згорять” вашому капіталу буде мало шкоди. Дійсно, це може навіть допомогти запобігти спекуляції з вашими реальними грошима, що може призвести до катастрофічних втрат.
По-друге, якщо будь-яка торгівля спрацює, ви можете дозволити більше. Набагато легше сказати: продай своїх лузерів, але тримайся своїх переможців, ніж насправді. Спробуйте знайти людей, які купили значущі суми Apple Inc. близько 1997 року або Amazon.com Inc. в 2009 році і досі володіють цими акціями. Коли інвестиція працює настільки добре, що вона створює еквівалент декількох десятиліть вашої нормальної заробітної плати, це майже неможливо, щоб залишатися безтурботним і об’єктивним. Робота з невеликим відсотком загальних активів дозволяє уникнути багатьох звичних проблем зі сприйняттям збитків та перемог.

Можливо, найважливіший урок приходить від самого Олівереса. “Навіть якщо вам фартить час від часу, чим довше ви граєте, тим більше програєте”, – сказав він. Це розумно, і він розуміє, наскільки велику роль зіграла удача в його торгівлі.

Поалодуймо йому! А висновок з його успішної спекуляції: ніколи не плутайте азартні ігри із хорошою стратегією інвестицій.

Оригінал статті англійською мовою ви можете прочитати на Блумберг