Все пропало! Мені купувати долари?

Упродовж вже не одного тижня українці перебувають у тривожному настрої. Хтось – більше, хтось – менше, але в такому стані ми схильні робити імпульсивні, емоційні дії. У першу чергу – з грошима. Найпоширеніша дія в таких обставинах – побігти і купити на всі гроші долари, що для багатьох виглядає як правильне рішення. Хтось же починає панікувати і думати як різко вийти зі всіх інструментів – забрати гроші з депозиту, погасити ОВДП тощо.

Як же діяти правильно? Розглянемо найпоширеніші запитання кількох останніх тижнів.

№1. Долари купувати?

Може хтось і не пам’ятає, та в 2014 році долар був і по 40 грн. Знецінення валюти – це логічна реакція у форс-мажорних обставинах. Думаю, ті, хто в 2014 купив долар по 30-40 грн, досі обливаються гіркими сльозами.

Та чи є таке зростання підставою купувати долар? Категорично ні. Підвищений попит на долар у форс-мажорних обставинах і паніці спричиняє ще більший ріст, ніж сама ситуація. І за останні три тижні ми побачили як різке зростання курсу, так і поступове його зниження.

«Легко тобі говорити, а в мене всі гроші пропадуть», – скаже хтось. Відповідь на цю тезу ховається у вашій поведінці не тільки в період паніки, а й поза нею. Якщо ваші фінансові цілі потребують валюти (наприклад, відпочинок за кордоном чи купівля авто, де ціни прив’язані до долара), то ви маєте стабільно переводити свої заощадження в долар. Якщо ідеться про кошти вашого резервного фонду, певна їх частина – 30-40% – може бути і в гривні. Решта – у валюті.

№2. Закривати депозит? Банки збанкрутують?

Це, знову ж таки, говорять емоції. Давайте подивимось раціонально. Перше – чи передбачає договір дострокове розірвання депозиту. Насправді більшість депозитів сьогодні – без такого права. Якщо ж у вас депозит з правом на дострокове розірвання договору, подумайте, що ви будете робити з грошима. Переведете в долар? Ще раз уважно прочитайте перший пункт. Будете тримати в готівці, бо нема жодних готівкових заощаджень? Краще нові заощадження з чергового доходу переведіть у готівку і поки нікуди не вкладайте.

Якщо ж депозит – це єдині ваші заощадження, варто знову згадати про правила диверсифікації:

Різні валюти;

  • Частина – в готівці, частина – на картках в швидкому доступі.
  • Яким має бути це співвідношення – відповідь індивідуальна для кожного і залежить від розміру ваших заощаджень.

Нагадаю, якщо ваші депозити в одному банку становлять менше 200 тис. грн, то навіть якщо в банку введуть тимчасову адміністрацію, ви отримаєте ваші кошти назад від Фону гарантування вкладів.

№3. ОВДП – це надійно? Може, продавати?

Сьогодні ОВДП є найбільш надійним фінансовим інструментом в Україні, адже кошти гарантуються державою в повному обсязі.

«Але в мене всі кошти на один випуск облігацій і це всі мої заощадження», – ці слова у вашій голові є дзвіночком про те, що ви забули диверсифікувати інвестиційні інструменти за термінами. Продаж в період зниження ціни на облігації призведе до збитків. Чи можете ви це зробити? Так. Але маєте розуміти фінансові наслідки.

І, знову ж таки, що ви будете робити з гривнею, яка прийде вам на рахунки? Купувати долар? Читаємо спочатку.

Чи є ризик непогашення ОВДП? Так, такий ризик є, якщо бюджет буде спустошений і держава не зможе виконувати свої зобов´язання. Давайте поглянемо на реалістичність такого сценарію у цифрах. За даними 2021 року економіка України показала зростання близько 3%. Україна скоротила державний борг до менше 50% ВВП (у США, наприклад, державний борг є більшим за ВВП). Важливий фактор – наявність достатнього рівня золотовалютних резервів, і станом на 31 січня вони були на 29,3 млрд доларів. Тож говорити сьогодні, що ризик непогашення ОВДП високий – неправильно.

Передусім, варто розуміти, що панічні дії кожного з нас – чи то масове скуповування валюти, чи дострокове розірвання депозитів, чи дострокове погашення ОВДП – можуть суттєво розхитувати економіку країни.

Щоб було менше причин для паніки, ще раз підсумую головні рекомендації, які корисні в будь-який час:

  • диверсифікувати кошти по валютах/термінах/інструментах;
  • звертатись до фінансових радників за порадою для визначення стратегії та раціонального розподілення вашого портфелю;
  • якщо є можливість (ідеться про суми від 3-5 тисяч доларів), починайте інвестувати на закордонних фондових ринках – таким чином ви диверсифікуєте свої заощадження не тільки по валютах/інструментах/термінах, а і по країнах.

Зберігаймо спокій та інвестуймо зважено і розсудливо!

Олександра Грудзевич

Джерело: zaxid.net