У липні 2017 року українцям офіційно дозволили інвестувати у закордонні цінні папери 50 000 доларів, зараз уже 100 000 євро на рік.
Але як зрозуміти “які акції купити?”
Наприклад, одна акція Amazon до спліту акцій коштувала $3162, щоб зібрати серйозний портфель з різних цінних паперів, потрібні будуть великі вкладення, до того ж потрібно стежити за станом цих компаній і подіями на фондових ринках.
Тому для початківців та непрофесійних інвесторів найкращим вибором будуть вкладення в індексні ETF фонди, які дозволяють і час економити, і комісії.
Що таке індексний ETF фонд?
Абревіатура ETF розшифровується як “Exchange Traded Fund” – “фонд, що торгується на біржі”. Торгується – значить його може купити будь-яка людина, “на біржі” – тут мова йде про акції, “фонд” – значить він складається із сотень, або тисяч акцій різних компаній.
Простими словами ETF – це кошик із акціями, зібраними за якоюсь ознакою. Тобто, купуючи акцію ETF, ви фактично купуєте частки акцій усіх компаній, що входять до цього ETF фонду.
Інвестуючи в цінні папери за допомогою ETF, ви отримуєте такий самий результат, якби володіли тими самими активами, з яких складається фонд.
Активи подорожчали – акції ETF подорожчали, активи подешевшали – ви зрозуміли.
Що можна інвестувати за допомогою ETF?
Купуючи акції ETF, ви можете вкладати гроші в акції та облігації компаній, нерухомість, товарні активи, валюти та інше. На сьогоднішній день існує близько 8000 ETF.
Наприклад, ETF IVV володіє акціями 500 великих громадських компаній США (Apple, Microsoft, Facebook, Google і т.д.). Ціна однієї акції постійно варіюється ETF IVV $554. Тобто. купивши 1 акцію ETF за $554, ви стаєте власником часток акцій усіх компаній, що входять до фонду. За останні 5 років цей ETF показав середню щорічну доходність близько 11%.
ETF GLD – інвестує у золоті зливки та монети. Ціна акції цього ETF – 221 $. Це простий та дешевий спосіб інвестувати у золото.
За допомогою ETF фондів можна легко інвестувати у нерухомість у всьому світі. Таким прикладом є ETF REET, ціна акції якого – $24.
Також за допомогою ETF можна інвестувати у цінні папери з фіксованим прибутком – облігації. ETF AGG містить кілька тисяч облігацій США з інвестиційним рейтингом. Ціна $98. Середньорічна прибутковість за 5 років на рівні 4% у $.
До того ж, практично всі американські індексні ETF фонди виплачують дивіденди, тобто певний стабільний дохід.
ETF фонди можна використовувати як накопичення на середньострокові цілі (нерухомість), і на довгострокові (фінансова свобода, пенсія, освіту дітей). Найкраще використовувати для цілей з горизонтом реалізації 5+ років через витрати на комісії та податки.
Переваги інвестування в ETF:
– Простий спосіб інвестувати в різні активи по всьому світу;
– низькі комісії за управління;
– великий асортимент на будь-який смак;
– низька вартість – доступно кожному;
– ETF виплачують дивіденди;
– дохідність в $;
– не потрібно багато знань;
– прозорість вкладень;
– легко купити та продати;
– широка диверсифікація, через ETF фонд можна вкладати відразу в декілька класів активів, у цілі галузі та країни;
– захищеність інвестицій, за ліквідації фонду інвестор не втрачає гроші;
– страхування інвестицій (до $500 000);
– пасивне інвестування.
Недоліки ETF:
– податок на прибуток (18% та 1,5%) та на дивіденди (9% та 1,5%);
– безліч подібних ETF;
– необхідно відкрити рахунок у брокера;
– ETF торгуються лише на закордонних біржах;
– інвестувати можна лише грошові суми, з яких сплачено податки;
– дохідність схильна до коливань.
Хочу інвестувати у ETF. З чого розпочати?
- Поставити собі фінансові цілі. Це важливо! Тому що від мети залежить, в які фонди ETF потрібно інвестувати і в якому співвідношенні.
- Скласти план досягнення цих фінансових цілей. Це допоможе вам відслідковувати, де ви були, де зараз перебуваєте і куди плануєте прийти.
- Відкрити брокерський рахунок. Наприклад, у Interactive Brokers – американський брокер, який відкриває рахунки українцям.
- Поповнити брокерський рахунок swift перекладом. Мінімальної суми поповнення немає, але є раціонально обґрунтована від $5000.
- Придбати ETF в один клік.
Якщо не відчуваєте сил почати інвестувати в ETF самостійно, зверніться до професіоналів – фінансових планерів. Вони допоможуть вам скласти персональний фін. план і порекомендують інвестиційний ETF портфель з урахуванням ваших:
- особистих (сімейних) цілей;
- поточних фінансових можливостей;
- психологічного ставлення до ризику;
- інших особистих (сімейних) побажань.
Вас детально проконсультують, допоможуть відкрити інвестиційний рахунок та купити ETF фонди.
Партнерка iРlan.ua, Інна Старченко