Три поради, які 64-річний чоловік дав би собі 35-літньому, щоб зробити вихід на пенсію легшим
Джеймс вийшов на пенсію 5 років тому. Зараз викладає онлайн неповний робочий день в університетах Середнього Заходу та Техасу. Вони з дружиною живуть разом у Міннесоті, США.
Він повідомив, що якби міг повернути час назад, то дав би собі 3 поради собі молодшому.
- Починайте заощаджувати якомога раніше, і заощаджуйте якомога більше
До моменту виходу на пенсію, Джеймс вже якийсь час робив заощадження. Він мав достатню суму заощаджень для того, щоби почуватися комфортно навіть без викладання неповний робочий день, але він зазначив, що завжди є можливість для вдосконалення.
«Найперше, що б я сказав собі, було би – почати заздалегідь відкладати гроші і не задовольнятися невеликими сумами», сказав Джеймс.
Щоб максимізувати інвестиції та заощадження для пенсії (т.зв. IRA – «investing and saving for retirement») у 2019 році, слід відкласти $6,000 протягом року ($7,000, якщо вам 50 років чи більше).
Щоб максимізувати заощадження за планом 401(k) (у США – один із популярних видів пенсійного плану, яким займається роботодавець, згідно з яким здійснюються автоматичні відрахування із зарплати напряму на інвестиційний рахунок; більше – тут), слід відкласти $19,000 протягом року ($25,000, якщо вам 50 років чи більше).
- Починайте жити простим життям
Джеймс повідомив, що ніколи не був такою людиною, яка би витрачала або ж мала більше, ніж треба.
«Американська культура божевільна, і вона орієнтована на споживача (консюмеристська), зазначив він. «Подумайте двічі про те, чи ви дійсно хочете бути такою людиною. Якщо ви можете відійти від цього, життя на пенсії буде значно легшим».
Згідно зі своїм пенсійним досвідом, він виявив, що, купуючи менше і живучи відповідно до своїх достатків допомогло йому жити лише на власний дохід від роботи неповний робочий день.
Життя не по своїм достаткам може бути важким – і часто ознакою цього є баланс на кредитній картці. Наступне покоління, Покоління X (народжені у 60-70х роках), яке наразі у передпенсійному віці, починає чітко відчувати, наскільки заборгованість по кредитній картці може вплинути на пенсію.
Як зазначала кореспондентка видання «Business Insider», нещодавнє опитування виявило, що близько 54% представників Покоління Х мають борг по кредитній картці, а 64% їх відчували стрес у зв’язку з цим.
Порада Джеймса наступна: «Варто бути скромним, не купувати багато імпульсивно, і не наповнювати дім сміттям».
Для нього найкращий шлях не залазити у борги – це почати жити більш аскетично.
- Починайте розмовляти про гроші зі своїм життєвим партнером (чоловіком/дружиною)
Джеймс сказав, що було б добре, якби він та його дружина почали раніше розмовляти про гроші. На пенсії, критично важливо бути на одній хвилі щодо грошей у ваших стосунках.
«Я би сказав собі 35-літньому не нехтувати розмовами про гроші», зазначив він.
«Упевніться, що обоє розсудливі та здатні до компромісу. Немає жодних двох людей, які би витрачали щомісячно абсолютно однаково та були тотожні у тому, який рівень боргу їх задовільняє», продовжив він. «Я не можу все робити згідно із своїми уявленнями; так само як і партнер не може все робити так, як уявляє він/вона». Це те, що час від часу випливає у його стосунках.
У той час, як Джеймс вийшов на пенсію 5 років тому, його дружина працює і приносить додому зарплату, а він живе зі своїх заощаджень та доходу від роботи неповний робочий день.
Він виявив, що розмови про гроші могли б допомогти їм знаходити компроміс і спокійно сприймати витрати.
Переклад з англійської: Артем Власюк